NOname
| NOname a întrebat:

Când te-ai confruntat ultima dată cu discriminarea?
Pe ce motiv ai fost discriminat/neîndreptăţit?
De ce ceilalţi au fost trataţi preferenţial?
Ce aveau ei şi n-aveai tu?

29 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Pentru întregirea colecţiei de răspunsuri: http://www.tpu.ro/......-ce-motiv/

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mda,... bună întrebarea ta!
Îți răspund scurt: sunt curvă cu o singură față în comparție cu ei care sunt curve cu două fețe. Criteriile numai ei le cunosc, m-au scos din circuit ca pe o măsea stricată. Am fost prea corectă.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Eu fiind roman in strainatate sunt discriminat intr-un fel pentru ca daca dau un CV ala zice de ce sa-l iau pe el si sa nu iau un spaniol sau ma poate lua dar sa ma plateasca prost depinde si de patron, asa ca am de asteptat sa ma intorc in tara si stiu ca sunt pe pamant romanesc mai bine pus.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna, nu ai bani, avere, masini de lux, esti discriminat, te duci la spital, daca nu "sari" la cap cu euro, nu esti bagat in seama, asta nu e discriminare? esti gras, slab, negru, urat, esti discriminat, de ce? asta e mentalitatea Romanului, si nu o poti schimba...de confruntat te confrunti mereu cu astfel de discriminari, mai bagati in seama in ziua de azi sunt cei de etnie rroma ca sar la cap cu banu.asta e discriminare.wave

| hideaway a răspuns:

Păi, în 2010, am avut un accident de mașină, și am stat în ghips două luni. Când mi-au tăiat ghipsul până la genunchi, am început să mă duc din nou la școală. Undeori îmi era rău, și odată când am plecat de la școală, un coleg i-a spus celei mai bune prietene, că, nu mai sunt bine venită în clasă, și, bineînțeles, eu și acea fată, fiind cele mai bune prietene, ea mi-a spus. Eu m-am simțit prost, îți dai seamă... niciodată nu am înțeles comportamentul unor anumiți oameni. straight face
Până la urmă, fiecare om este discriminat datorită unor mici diferențe, unor anumite boli, naționalitate, culoare etc.
Lumea, uneori este incorectă, cu toate că toți avem drepturi egale. Asta e.
O zi bună!

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
singura data cand am fost nedreptatita a fost atunci cand am vrut sa fiu portar la un meci de cartier. baietii m-au pus sa fiu majoreta pentru ca nu am...organe externe si in cazul unei lovituri cica as fi plans

dar eu daca as fi sef as face discriminari. as evita pe cat posibil sa evit sa angajez o femeie.
pur si simplu de cativa ani mi-e frica groaznic de astfel de fiinte laughing

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

La un concurs nu am putut sa merg.
Era ziua Europei se noi trebuia sa facem o defilare imbragati in vichingi si vichinge chestii dastea.SI nu am putut merge pentru. ca nu eram blonda...cica denezii sunt blonzi.SI asa am ratat un premiu si o diploma crying.

| deeea28 a răspuns:

Eu am fost discriminata in urma unui interviu pe tema ca sunt femeie, ca urmeaza sa ma marit si ca probabil voi face un bebe si voi intra in concediu pentru copil si pe tema asta n-am fost angajata sad

| RoxYuuKikyo a răspuns:

De 1 iunie. Pentru ca nu am voce.

| hope2destiny a răspuns:

1. am luat un punctaj mai mare decat o colega la o olimpiada, dar pe ea a trimis`o mai departe; desi te asigur ca stiu mai multe ca eawinking
2. am aflat ca o profa din scoala noastra s`a bagat in nota mea de la examen...[in mod negativ]
3. si destule altele, toate la scoala oh go on

| ArcAnna a răspuns:

Consider ca am fost discriminata atunci cand am fost scuipata de tiganul ala.la urma urmei nu i'am facut nimic.cand am coborat a deschis usile si m'a scuipat

| BlackScorpion07 a răspuns:

Cand mi-am luxat glezna, ma durea ingrozitor si baiatul de langa mine a inceput sa rada si sa ma faca de ras in fata celorlalti prieteni, dar bineinteles ca nu l`am bagat in seama l`am lasat sa se distreze, in fond ce puteam sa-i fac? a regretat el mai tarziu Dumnezeu ce da poate sa si ia

| Cereala a răspuns:

La scoala, cu baiatul profesoarei.Profesorul nostru de istorie ne-a spus sa nu mai aducem proiecte dar cand a adus acel baiat la primit deoarece lipsise de la multe ore din cauze de genu:de serviciu, olimpiada ma rog. Este tratat preferential deoarece el are ce nu avem toata clasa: un postament pe care scrie mare ''baiatul profesoarei''

| Raphael a răspuns:

Cite putin si fara sa ne dam seama cam toti sintem discriminati. De cei mai puternici intr-un domeniu oarecare. Problema e sa nu te lasi discriminat. Pe cit posibil... Cunoscindu-ti drepturile, legislatia (chiar asa strimba), poti evita asemenea situatii. Personal reusesc sa ma mentin in limitele suportabilului.

| smaty a răspuns:

Eu mai mereu sunt discriminata ca sunt... desteapta sad

| sorin_8395 a răspuns:

La servici. eu sunt barbat si sefa aprecia mai mult femeile

| MicutzaaPooh a răspuns:

Am avut de facut niste exercitii pentru scola, eu si prietena mea cea mai buna am scris la fel doar ca ea a primit 10 iar eu 8 pentru a 2-a oara happy

| NOname explică (pentru MicutzaaPooh):

Da, chiar e nedrept. E urât (dar tot mai des întâlnit) să judeci o lucrare în funcție de autor, nu de conținut.

| nanenanenane a răspuns:

Acum o luna, doua nu prea eram asa bunla garff poate char varza si toti radeau de mine iar acum char daca fac la fel ca ei tot zic ca e nasolstraight face. Credeam ca am eu o parere gresita si chiar fac urat dar l-am pus pe unul mai priceput pe care il stiam toti sa imi faca o schita si am arata-to colegilor si au zis ca e uratastraight face iar aceeasi schita aratata de el cica e super tarestraight facestraight facestraight face char e stupida treaba nu?

| NOname explică (pentru nanenanenane):

Da. Bun venit în lumea reală!

| DownAnima a răspuns:

Aa buna intrebre ultimadata deci... La ora de roamna cand a dat aproape la toti copii din clasa nota 5 (doar la aia care nu aveau 3 note pe motiv ca 3 pusti au facut galagie si nea strikat media angry )Asta a fost Huaa profu de romana hua

| elena_3930 a răspuns:

Pe la sfarsitul anului scolar.
Pentru ca m`am certat cu un coleg si, cu toate ca eram in egala masura vinovati, el avea rude in cancelarie.
Pentru ca profa de istorie era matusa lui.
Pile. sad

| Georgy_7404 a răspuns:

Chiar aseara: motivul sunt un pic mai plinutzaa

| alicutza113 a răspuns:

Pai de ex la un concurs am luat max de puncte si pentru a-i trece pe altii care erau fiii nu stiu cui a luat d la mine si le-a pus lor din cauza lor am pierdut o diplomacrying

| Andreea_8844 a răspuns:

Intodeauna ne confruntam cu asa ceva, este asa pentru ca fiecare are felu lui de-a fi intodeauna unele caracteri nu sunt privite sau potrivite intr-un anumit loc, si eu sunt in Franta si merg aici la scoala si am fost privita cu ochi rai, dar eu nu bag inseama toate, eu incerc sa dau dovada ca sunt altceva fata de cum cred ei ca suntem, incearca sa te inplici si sa dai dovada de seriozitate cand trebuie si niciodata nu lasa ca sa te doboare rautatea sau niste fapte si cuvinte rautacioase, eu sincer sunt foarte multumita de ceea ce sunt si chiar ori unde merg ma mandresc cu nationalitatea mea pentru ca dau dovada de sprijin de seriozitate si sinceritate incerc sa ma implic in multe lucruri bune. Dar fiecare are felul lui de-a fi conteaza ceea ce esti tu ca si pers nu neaparat nationalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De curind; averea, banii sau mai bine spus lipsa lor in cantitate mare.Majoritatea celor cu bani multi, uita sa fie "oameni". Numai bine.

| pissy90sb a răspuns:

Eu mai tot timpul pentru ca sunt slaba si toata lumea imi zice "tu fata pune mana si mananca ca te zboara vantul", de parca eu nu as vrea dar asa mie organismul si nu am ce face. de ce lumea este asa rea?crying sa lasam discriminarea si rasismul pentru ca toti suntem egali cu aceleasi drepturi...altii nu prea stiu asta se cred mai importanti si cand colo sunt vai de ei. oricum capu sus si sa mergem mai departe cu bune si rele.pa pa.

| Vuducel a răspuns:

Sunt singurul din familie mai creol(mama tata si frateme ALBI) iar cand am fost la mare s-au un chelner de la un restaurant chiar frumos...adica nu unu de ala de la colt de strada s-a comportat cu mine ca si cum as fi u rromhappy, chiar daca eram cu maicamia si taicamiuhappy...Asa sunt unii romani care nu mai pot de binehappy