| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Aţi fost vreodată discrimaţi?
Când v-aţi confruntat ultima oară cu discriminarea, pentru ce motiv?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu-mi permit să mă simt discriminată, aşa că nu mă simt - totul porneşte de la creier - deşi deseori sunt, direct sau indirect, dar nu mă identific cu acea discriminare.

Pentru întregirea colecţiei de răspunsuri:

http://www.tpu.ro/......i-au-fost/

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, lucrez între bărbați și mai toți spun că ce facem noi este o muncă bărbătească și ca să completeze și mai mult, trebuie să stăm la cratiță.
Domnilor, ceaiul/cafea la birou o facem noi și veniți să vă milogiți!
Deci... jos garda cu atitudinea voastră bărbătească.
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Bună!
Aşa gândesc ei mereu,încă mai au implementată ideea aia tâmpită cum că femeia obligatoriu dragă trebuie să stea doar lângă cratiţă,să aibă grijă de copii şi atât,ce să-ţi spun!
Nu-i aşa,NU!
O femeie trebuie să fie independentă,nu s-o dicteze bărbatul aşa cum vrea el.
Ia să încerce să mai steie şi ei la cratiţă să vadă cum îi,dragii de ei, să se pună şi ei în locul femeii măcar odată, nu suntem slugile lor, să fie foarte clar, ia uite dragă la ei!
Te pup!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Si eu lucrez intre femei si beau cafea de la tonomat, nu ma lasa orgoliul sa beau o cafea servita de ele.
Atitudinea vostra puerila este ca-i serviti, apoi veniti cu argumente de genu "veniti sa va milogiti"
Stiti care e problema voastra?!
Va place sa credeti ca aveti dreptate, dar nu mereu e asa.
Asta pentru unele femei, sa nu generalizam...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, hai sa nu generalizam si sa-i bagam pe toti in aceiasi oala!
Va mintiti singure cand faceti asemenea afirmati.
Nu e obligatoriu ca femeia sa stea la cratita, dar cand intarzai o ora de la munca ca ai stat cu un tovaras la o bere si femeia incepe cu teorii si critici cum mai e?!
Femeia vrea sa creda mereu ca ea are dreptate si barbatu trebuie sa se supuna, cel putin asa va place sa credeti, unele dintre voi...
De copii trebuie sa aiba grije amandoi, educatia o primesc de la ambi parinti!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sărut mîna femeia este un vas m ai slab si trebuie să asculte de bărbat, bărbatul este capul femeii, te am pupat.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca nu ai bani, avere, masini de lux, esti discriminat, te duci la spital, daca nu "sari" la cap cu euro, nu esti bagat in seama, asta nu e discriminare? esti gras, slab, negru, urat, esti discriminat, de ce? asta e mentalitatea Romanului, si nu o poti schimba...de confruntat te confrunti mereu cu astfel de discriminari, mai bagati in seama in ziua de azi sunt cei de etnie rroma ca sar la cap cu banu. discriminarea o simti pe propria-ti piele cand te duci la spital si nu se uita la tine. ca te face cineva gras/o urat/o tinan etc..nu e o umilinta, umilinta e atunci cand sistemul sanitar nu iti poate salva un suflet drag din cauza ca nu "cotizezi"
parerea mea...
O zi bunahappy

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Toti am fost si suntem discriminati mai mult sau mai putin.
Nu are rost sa intru in amanunte pentru ca este o poveste lunga, nu vreau sa-ti obosesti ochii citind.
In alta ordine de idei, avem dreptu la viata.
Sa zicicem ca suntem singuri pe lume si suntem doborati de o boala incurabila si nu avem posibilitati financiare sa ne tratam, unde mai e dereptul la viata?
Cum se face ca un cetatean roman cu un hadicap care este in inposibilitate toatala sau partila de a munci nu primeste nimic si altu cu un hadicap existent doar pe hartii primeste?!
Cum se face ca tinerii absolventi de faculati nu isi gasesc de munca si altii cu 10 clase au joburi bine platine si stabile?
Iar isi face aparitia discriminarea si scoala vieti castiga teren.
Lista poate continua, dar nu are rost...

| Brâncuşi a răspuns:

Bună, de mult voiam să discutăm, eşti o fată agreabilă şi şti ce vrei de la viaţa, desigur că am fost. Orice om măcar o dată a fost discriminat şi multe altele, fiecare persoană are problemele sale, sunt sigur de asta numai dacă ne gândim... Eu am fost discriminat, atunci când nici peste cap nu s-a făcut dreptate într-un caz liceeal adică am fost pur şi simplu acuzat de un caz nu tocmai important, toţi erau împotriva mea şi nu ştiam ce să fac, am recunoscut chiar dacă nu eu am fost de vină şi totul a trecut. Trebuie să ai vointă şi oricum treci peste toate, orice problemă are un răspuns.
Cam atât, te pup!

| alexs99 a răspuns:

Nu am fost niciodata discriminat dar stiu persoane care au fost mai mult sau mai putin discriminate.

| Xtadelo a răspuns:

Bună!
Din fericire nu am fost vreodată discriminată.

| Ƨirenia a răspuns:

Hmm nu.

| adelinutzadenisa a răspuns:

Buna! ...chiar ieri am fost discriminata din cauza unui profesor.m-am simptit foarte prost.M-ia pus o intrebare foarte ciudata si nu ima raspuns bine si am fost discriminatasad