| anonim_4396 a întrebat:

Care artist crezi că reprezintă România?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Intai de toate ar trebui sa definim ce inseamna artist. Poate fi un sculptor cunoscut cum a fost Brancusi, sau o soprana cum este Mariana Nicolescu (care este faimoasa mai mult in afara tarii decat in interiorul ei, fiind una din vocile celebre ale operei). Poate fi un actor, cum a fost George Calboreanu sau Constantin Vraca, Victor Rebengiuc, Toma Caragiu, sau Amza Pellea. Lista poate sa fie foarte lunga. Am avut actori de talent, pacat insa ca, din pacate, cei mai multi dintre ei au fost nevoiti sa stea in tara pe perioada comunismului si sunt mai putin cunoscuti in afara granitelor noastre. Dintre cei pe care lumea ii cunoaste si apreciaza putem sa zicem ca avem pe Maia Morgenstern si pe Marcel Iures, care au facut filme pentru Hollywood. Dintre actorii nascuti pe plaiurile noastre si foarte celebri - Johnny Weismuller (Tarzan) si Bela Lugosi (Dracula). Tu, insa, nu ne-ai spus ce arstist crezi ca reprezinta Romania?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Florin piersic, Sergiu nicolaescu (cel mai tare) si multi altii.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Constantin Brîncuși

| ASIGURATORUL a răspuns:

La cate talente are Romania in acest domeniu este chiar foarte greu sa nominalizezi pe cineva. Personal consider ca Florin Piersic este unul dintre GRANZII acestui domeniu

| Klepto a răspuns:

Cand ma uit pe strada si la tv primul nume care imi vine in minte este Guta ori Salam, cam asa ne comportam unii cu altii.

| Andreea6031 a răspuns:

Sunt multi artisti de care poate nu am auzit care ar putea reprezenta Romania cu mai mult succes decat altii consacrati. Totusi, din cei cunoscuti eu cred ca un artist adevarat este Angela Similea.