| MrUniverse a întrebat:

Care credeți că sunt cei mai buni cântăreți români?
(CÂNTĂREȚI, nu parodii, gen Dorian Popa...)

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Valoarea unui artist e data de cat de recunoscut e in afara tarii. As zice ca in momentul de fata Inna, cred ca si tipul de la o-zone mai canta pe afara dar nu sunt sigur si probabil mai sunt si altii.
Daca vorbesti de calitatile vocale probabil ceva cantaret de opera. precum Angela Gheorghiu.

| Roxin a răspuns (pentru CuriousStuff):

Valoarea unui artist e de fapt vocea, iar Inna, sa-mi fie cu iertare... duce lipsa grav de voce. Live-ul face diferenta, parerea mea.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Roxin):

De fapt te inseli. Si valoarea unui scriitor, de exemplu, e data de numarul de limbi in care a fost tradus si in cate tari a fost vandut. La fel si cu orice artist. Daca "vinzi" afara inseamna ca ai valoare, (Adevaraat).
Si am dat si exemplu de voce buna, dar asta nu inseamna neapar valoare. Sunt sute de voci extrem de bune care nu sunt asa cautate si recunoscute precum Inna. Nu am zis ca e ea cea mai buna, Doamne fereste. Dar cand vine vorba de valoare, ea are cele mai multe concerte in afara romaniei si asta defineste "valoarea".

| Roxin a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da, avem perceptii diferite si e normal. Mna, fiecare cu parerea lui. Eu consider muzica ei o voma extraterestra. Si da, sunt multe voci bune, nepromovate evident. Motivele le stim deja.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Roxin):

Nu e vorba de perceptie ci de definitia "valorii" unui artist. Prin asta se defineste, prin succesul pe care il are afara. Ia orice artist vrei, de exemplu. Leonardo Da Vinci, e un pictor (si toate cele) de valoare pentru ca nu e cunoscut si apreciat in toata lumea, nu doar in Italia, sau Pavaroti, la fel, cu toate ca sunt absolut convins ca au fost si inca sunt voci la fel de bune ca a lui doar ca nedescoperite sau nepromovate. Acum ca talentul unora e null e alta poveste, dar ca valoare, daca ar fi sa o vinzi pe Inna sunt sigur ca ai primii mult mai multi bani decat daca ai vinde o persoana cu voce superba dar care e cunoscuta doar in orasul/tara ei. Intr-o situatie ideala, da, talentul ar trebui sa dea valoarea, dar suntem departe de ideal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Imi amintesc de un fotograf roman,am vazut un reportaj mai demult, Edward Aninaru(fotograful Innei), spunea ca, inainte ca Inna sa devina faimoasa, era un nimeni.Acum este in LA, fotograful vedetelor.Asadar,Inna pare o valoare.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu ai valoare de la nastere, o castigi pe parcurs. Acum nu vorbim prin ce metode. Dar cert e ca ca valoare Inna e peste orice vedeta autohtona si cu oricat talent. De asta vorbim noi aici.