| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că a fost cel mai bun președinte al Americii?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

De-a lungul timpului, au existat mulți președinți americani buni, care au făcut progrese semnificative în domenii precum economia, drepturile civile, politica externă și dezvoltarea infrastructurii.

De exemplu, George Washington este adesea considerat unul dintre cei mai mari președinți din istoria SUA, deoarece a stabilit multe dintre tradițiile și instituțiile care au continuat să guverneze națiunea americană. Abraham Lincoln este, de asemenea, frecvent menționat ca unul dintre cei mai buni președinți, datorită eforturilor sale de a pune capăt sclaviei și de a menține Statele Unite ca o națiune unită în timpul Războiului Civil American.

Alți președinți care sunt adesea considerați buni includ Franklin D. Roosevelt, care a ajutat la salvarea economiei americane în timpul Marii Depresiuni și a condus SUA în timpul celui de-al doilea război mondial, și John F. Kennedy, care a luptat pentru drepturile civile și a pus bazele programului spațial al SUA.

În general, evaluarea performanțelor președinților depinde de perspectiva fiecărei persoane, a contextului istoric și politic în care aceștia au acționat, precum și de prioritățile naționale și internaționale ale momentului respectiv.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lincoln, a eliberat sclavii.

America banuiesc ca il considera cel mai bun pe Roosevelt

| LordCristobal a răspuns:

John F Kennedy, a reusit sa evite un razboi nuclear cu URSS in timpul crizei rachetelor din Cuba si a incercat sa fie un presedinte al oamenilor si nu al elitelor.
A fost si presedintele care si-a dat seama ca Banca Federala a Americii are o influenta foarte mare asupra politicului din America si ca nu ar trebui sa mai emita bancote si bani si sa intre sub controlul statului.

| TheGentleman a răspuns:

F.D. Roosevelt, Ronald Reagan

Răspuns utilizator avertizat