| d3javw a întrebat:

Care credeti ca e mai importanta dintre viata unui om si viata unui caine?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde din al cui punct de vedere; al omului sau al cainelui?

| BaiatulAnonim a răspuns:

Eu consider ca ambele vieti sunt la fel de importante. Dar din cauza instinctului de conservare a speciei, tindem sa ne consideram superiori tuturor speciilor. Constiinta nu are nimic de-a face cu asta, deoarece am vazut si oameni fara pic de remuscari, dar si caini care se simteau vinovati pentru prostiile pe care le-au facut.

| OldSoul a răspuns:

Avand in vedere ca, caini sunt eutanasiati iar oameni nu... e clar ca oameni sunt mai importanti.

| Daniellllll1 a răspuns:

La fel de importante, dar noi(prin noi, ma refer la majoritatea) ne consideram "superiori".

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Cel mai rational raspuns ar fi viata unui om. Comparata cu orice animal. De ce? Pentru ca un animal doar supravietuieste, iar oamenii traiesc.

| AtomiX a răspuns:

Multe comentarii aberante pe aici, si d-asta ma gandesc ca avem si "respectul" asta pentru animale. Care e mai importanta? serios?! Daca am ajuns sa ne intrebam asta, e clar..de ce trebuie sa fie una mai importanta? Daca oamenii omoara cainii asta inseamna ca viata oamenilor este mai importanta? Eu nu prea cred, asta arata ca viata lor e mai importanta.un hot nu sparge o banca pentru a el e cel important, ci pentru ca sa ia ceva mai important de acolo, nu?! Ce te face sa crezi ca ceea ce simti tu nu simte si el..cum iubesti tu, el nu face asta? cum vrei tu o familie, sa iubesti si sa fii iubit, el nu vrea? oriunde si la orice o sa te uiti o sa gasesti o "oaie neagra" a grupului, pana si lu' Dumnezeu i s-a intamplat asta, dar asta nu inseamna ca toti sunt asa. Daca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, asta nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul lui.winking

| awarepresent a răspuns:

Daca e crescut de tine cainele, e al tau, e ca un copil. Tu-l hranesti, el e sincer. Tu-l hranesti, el te apara. Tu il bati, el te iarta. Tu il certi, el te iarta. Daca e cainele tau, esti obligat sa faci tot ce-ti sta in putiinta pentru viata lui si sa faci din chestia asta o prioritate pentru ca ai ales sa faca parte din viata ta si el o face neconditionat.

| Alexandra_Ail_1994 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii pana nu esti caine laughing)), parerea mea este ca viata unui om este mult mai importanta, cainele este mai neputincios fara voia lui, oamenii traiesc pentru ceva ori pentru a munci si a avea o familia, o casa, nepoti etchee hee altii traiesc degeaba, sau daca ai fi un caine, macar sa fi cainele lui Paris Hilton laughing))) ai avea o viata de caine extraordinara, mai buna decat una de om normal laughing)))))