| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este cea mai controversată personalitate din toate timpurile și de ce?

20 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu există așa ceva. Pentru că, în afară de secolul XX, cu înregistrare audio, video a unor evenimente, războaie, celelalte epoci nu oferă obiectivitatea necesară pentru a putea să conturezi o personalitate.
Regele englez, de exemplu care pentru a putea să se despartă și căsători cu cine vrea, s-a certat cu Papa care nu a vrut să îi dea divorțul, creând Biserica Anglicană prin secolul XV, dacă nu greșesc.
Sau Napoleon Bonaparte.
Sau Decebal, Burebista.
Sau Nero, Iulius Cezar.
Sau Împăratul Constantin și mama sa Elena care prin anii 300 au legalizat noua religie monoteistă, Creștinismul și declarând noua religie, religie oficială în Imperiul Roman.
Sau Nostradamus, Galileo Galilei.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Cristofor Columb, deoarece era un om extrem de crud si care nu a descoperit America.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, e adevărat! Nu pricep de ce ni se bagă minciuna asta pe gât, nu Columb a descoperit America ci Leif Eriksson (970-1020), care a pășit pe coastele Canadei pe la începutul secolului al XI-lea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hitler. Pentru că e la modă. Și pentru că e poate singurul personaj al cărui nume e des cenzurat și banat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Păi am și zis că doar e la modă. Pe Mao nu-l mai știu destui ca să fie subiect de interes și de controversă. Pentru a fi controversat trebuie să fie și discutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnul Isus îi întrece pe amândoi...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După părerea mea Iisus Hristos, datorită controverselor create pe seama faptului că este sau nu Fiul lui Dumnezeu.

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Controverse si mai mari sunt legate de faptul daca el chiar a existat sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gusticel

| Florin9Florin9 a răspuns:

Vlad Țepeș

Pentru că a luptat pentru țara lui și majoritatea străinilor și unii români îl consideră un monstru doar pentru că nu a omorât "cu mai multă blândețe„ așa cum făceau contemporanii lui.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Gen din toți care apar aproape mereu în top 10 cei mai răi oameni din toate timpurile (unde apare și Vlad) e cam singurul care chiar a fost bun.

| DonEduardo a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Aoleu, si tu crezi prostiile alea ca Vlad Tepes era nu stiu ce justitiar?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru DonEduardo):

Era un om care a vrut să facă ceva în timp ce alții au știut doar să stea cu mâinile în sân și să se dea mari creștini

Ce nu-ți place?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru DonEduardo):

Și ce zici tu că era? Serios întreb

| DonEduardo a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Zic adevarul. Vlad Tepes era un domnitor, unul inteligent ce-i drept, care nu bea sangele victimelor lui, dar nici nu omora vreun negustor care inselase vreun taran. El tragea in teapa doar boierii, care erau inamicii lui.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru DonEduardo):

Asta e foarte foarte pe scurt, dar da, de acord.

| rapandula a răspuns:

Iisus si Dumnezeu. Pentru ca se tine un razboi ideologic continuu, dintre religioși si atei, intre religii, intre stiinta si explicatiile religioase.