| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este scopul vostru pe pământ?

32 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Scopul meu pe pamant este sa fiu fericit, sa umblu pe "calea vietii", doar de asta m-a facut Dumnezeu.
Asa ca aleg virtutea si resping pacatul, sau asa cum spune Kant aleg sa fiu liber ci nu sclav sau asa cum spune Martin Seligman sanatos ci nu bolnav sau asa cum spun stoicii, linistit ci nu perturbat. Mai trebuie sa alegem si ceea ce ramane ci nu ceea ce trece si dispare.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Partea a 2-a cu calea vietii si calea pierzarii:

1 Goleman spune ca afectele negative trebuie sa le diminuam si sa le alegem pe cele pozitive daca vrem sa fim fericiti.

2 Se gaseste aprinderea pe drumul fericirii?
Biblia spune ca de aceasta aprindere trebuie sa fugim. Ea ne spune ca fericirea se gaseste la cei cu inima curata.
Pofta pântecelui şi a împreunării trupului să nu mă cuprindă şi duhului celui fără de ruşine să nu mă dai.

3 Pausanias spune ca fericirea o gasim langa erosul ceresc ci nu cel bolnav.
Deci daca vrem sa fim fericiti trebuie sa avem grija cu lucrurile astea negative de care vorbesc Goleman, Biblia si Pausanias.
Trebuie sa fim apatici, ecuanimi sau indiferenti cu lucrurile innecesare, nu trebuie sa ne autopresionam.