| Distratul28 a întrebat:

Intrebare pentru atei:Unde credeți ca va duceți după moarte și care e scopul vostru pe pământ?

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Dupa moarte ma duc doar in pamant, ca altceva nu se poate oricat ar minti si ar fabula aia cu sufletu cu lumea ailalta si cu reincarnarea.
Scopu meu e sa ma bucur de fiecare zi ca si cum ar fi ultima, atat.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sunt credincioasa, dar trebuie respectata religia fiecaruia. Doar pentru ca nu crezi nu inseamna ca sunt fabule.

| Mosotti a răspuns (pentru BlackRose03):

Pai daca nu sunt fabule, vreau sa vad si eu fapte, sa vad cum verificam ca asa e, altfel pe ce baza unii sustin ce sustin? Ei cum au verificat sa vada daca asa e sau nu?!

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa poti zice si de viata extraterestra sau universuri paralele. Nu le-ai vazut, inseamna ca nu exista? Desi sunt trilioane de planete cu o atmosfera similara Pamantului? Sunt lucruri ce momentan sau niciodata nu vor fi demonstrate, asta nu le face fabule.

| Mosotti a răspuns (pentru BlackRose03):

Aia cu planetele da, e posibil sa existe viata si pe altele, ca vorba ta, nu am fi noi singuri in univers, insa aia cu dusu dupa moarte pot fi doar presupuneri, dar nu certitudini, in momentul cand cineva are o certitudine inseamna ca se bazeaza pe ceva demonstrabil, ca altfel nu avea cum ajunge la certitudinea aia.

Si din pacate multi sustin ca 100 % se intampla cutare sau cutare, fabulatie este sa zica ca e certitudine daca nu si demonstreaza, nu ca presupune doar, ca aia e normal.

| SilentRain a răspuns:

La doi metri sub pământ, sa beau cafea in timp ce stau pe TPU

| Lukasssz a răspuns:

Mor si atat,

| BlackRose03 a răspuns:

Stii deja raspunsul, ce scop are intrebarea? Vrei sa contrazici ateii si sa iti impui crezurile asupra lor? Daca vrei respect ofera-l.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu avem un scop pe pământ. Trăim ca să murim. Oamenii își dau singuri scop vieții.

| CIaudiu a răspuns:

Nu te duci nicaieri. Mori si atat, aia a fost. Treci intr-o stare de neexistenta ca cea de dinainte sa te fi nascut. Asta e teoria in care cred eu.
Scopul pe Pamant? Nu cred ca exista un scop anume pe Pamant. Poate doar acela ca ne nastem, ne inmultim si murim. Ce facem pe langa e fix alegerea fiecaruia.

| Hutzy95 a răspuns:

Nu ii poti aduce pe atei la credinta prin astfel de intrebari, ba mai mult ii vei face sa rada de tine