| ColorfullColors a întrebat:

Care credeti sunt avantajele si dezavantajele de a avea un jurnal? Aveti asa ceva si daca da, cat de des scrieti in el, si mai ales, in ce fel, relatati intamplari cu detalii, sau scrieti doar despre sentimente?

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Am un jurnal inca, insa este uitat intr-unul din sertare. ideea este ca nu prea poti, sau nu ai timpul necesar, sa scrii zilnic in jurnal, ceea ce il face inutil. avantajele ar fi ca poti sa scrii orice te framanata cu bune, cu rele, indiferent de ce simti, pentru ca stii ca niste foi de hartie nu vor spune nimanui secretele tale, ceea ce pentru tine este intim, privat si nu trebuie atins; te ajuta sa-ti aduci aminte peste ani de zile foarte multe momente care te-au impresionat, in care erai cu sufletul la gura, amuzante, evenimente importante din viata ta, si te ajuta sa le vezi intr-o ordine logica, sa descoperi cat de mult ai evoluat ca persoana spirituala, ca mod de gandire si ca felul de a trai si de a fi. este important sa-ti amintesti copilaria de aceea un jurnal este perfect. insa dezavantajul este ca oriunde l-ai ascunde, cu mama care cotrobaie printre lucruri, exista mereu sansa sa-l gaseasca, sa-l citeasca, sa vada de cine iti place, sau ce gandesti ai despre ea atunci cand te cearta etc. si nu cred ca ti-ar placea ca mai apoi sa fi pedepsita si sa nu stii de ce.
PS: eu in general incerc sa fac sa para totul ca o gluma continua, asa cum este si viata de adolescent. si cum de obicei la scoala sau in timpul liber mai mult ne distram, nu strica sa dau cateva detalii.
asta evident atunci cand apuc sa mai scriu si in jurnal.winking:*

4 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Am unul de vreo 3 ani si am scris doar vreo 10 pagini dintre care vreo 3 cred ca-s desene laughing
avantaje-ca o sa ai amintiri
dezavantaje-ca daca scrii tot felul de lucruri stai cu stresul sa nu-l gaseasca cineva sa citeasca
scriam sentimente mai mult

| mistakeofyourlife a răspuns:

Am avut un jurnal dar care nu a rezistat prea mult timp. Pentru ca daca ma apuc sa scriu ori scriu tot ce mi s-a intamplat in acea azi (inclusiv sentimente marcante sau nu), ori nu mai scriu deloc. Asa ca am ajuns sa ma plictisesc in a-mi scrie viata. Avantajele sunt ca te vei simti mai bine din moment te-ai destanuit cuiva (chiar daca e numai o foaie de hartie) si vei putea reflecta mai mult asuprea faptelor si alegerilor facute. Te ajuta ca gandurile tale sa fie mai clare, sa fi mai ordonata. Dezavantaje : il poate citii oricine pune mana pe el si nu cred ca parintii sa dea din greseala peste jurnalul in care ai scris cele mai importante secrete ale tale. Si in cazul meu un alt dezavantaj ar fi ca ma plictisesc repede de el. happy

| bianca19995 a răspuns:

Avantajul este ca este un lucru intim numai al tau in care iti poti scrie diferite secrete, lucruri stiri sau orice vrei.Dezavantajul este ca cineva til poate fura si este incomod.Eu scriu in el cam in fiecare zi si fratimiu vrea sa mi-l fure.In el poti scrie despre orice vrei...eu scriu despre intamplari, pe cine plac si chestii din astea... Sper ca te-am ajutat

| June_3537 a răspuns:

Da,am un jurnal.Pentru mine avantaje: ma descarc, simt ca povestesc cuiva.dezavantaje: nu stii cand cineva din familie, sau prieteni intra in camera ta, il gaseste din greseala si se pune sa-l citeasca.Incep cu data,ce s-a intamplat in mare pe parcursul zilei si da,scriu si despre sentimentebig grin si nu intr-una fel anume, dar scriu aproape in fiecare seara si nu stiu, ma simt ok dupa ce am scris in elhappy.