| RAY a întrebat:

Care credeti voi personal din propie experienta ca este cea mai buna metoda de a invata o limba straina?
de exemplu norvergiana

10 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Am fost obligat acum 5 ani sa invat franceza. Am inceput acasa in Romania cu CD si texte, dictionar, televizor. Stiam ceva cuvinte mai populare, cand am ajuns in Franta si a trebuit sa merg la doctor sa ma inscriu, nu am putut comunica cu doctorul in franceza, nu intelegeam nimic, vorbeam in engleza. Dupa a trebuit sa merg la scoala, sa pierd un an pentru a invata franceza intr-o clasa cu straini ca si mine, care nu prea aveau habar. Dupa am trecut mai departe in clasa normala, unde trebuia sa fiu si acolo am invatat pe bune.
In opinia mea nu prea ai ce face cu textele, CD'urile ci iti trebuie neaparat o persoana care are ca limba maternala acea limba, pentru a vorbi.

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

Mare dreptate ai

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

Dar cuvintele cum le ai invatat?

| N0xEterniS a răspuns (pentru RAY):

Aveam si un ghid turistic si luam de acolo fraze mai importate, fie imi ramanea fraza in cap, fie pe bucati doar cuvinte, de asemenea dictionarul, cautam cuvinte mai importante, mai folosite, verbe si memoram, televizorul era cam plictisitor, ma fortam sa ma uit la ceva in franceza pentru a ma acomoda cu accentul, poate mai retineam 1, 2 cuvinte. CD'ul a fost mai de folos, aveam vreo 40 lectii parca si faceam zilnic, memorand fiecare cuvant. Nu era distractiv.
In schimb in Franta, iesind la baut, s-a prins imediat laughing

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

Na clar

| Eduard619 a răspuns:

Daca iti place cercetezi din ce in ce mai mult inveti strictul necesar cuvintele de baza iar apoi incepi cu texte usoare si așa mai departe.
Dar repet trebuie sa iti placa nu sa o faci ca obligatie.

| RAY explică (pentru Eduard619):

Norvergiana imi place, e asa masculina

| TanteMarianne a răspuns:

Se poate invata cu urechea, adica ii auzi pe ceilalti vorbind sau pur si simplu iei cartea in mana si inveti gramatica si cuvinetele.E bine sa ai si pe cineva care sa te ajute(meditatii). Poti sa te uiti la filme in acea limba sau sa citesti diverse.

| RAY explică (pentru TanteMarianne):

Eu am ajuns la alta concluzie
1 a invata mereu cuvinte noi si verbe
2 a cititi cat de mult poti
3 a asculta mult
4 a asculta o piesa dar sa vezi traducerea
m-a dezamagit vizionatul de filme desi engleza am invatat o din filme observ ca nu e valabil pentru orice limba

| Victor453 a răspuns:

Eu cred ca sa mergi in tara, atunci vei fi obligat sa inveti norvegiana ca s apoti cumpra macar piine in magazin!))