| Georgiana2905 a întrebat:

Care defect credeti voi ca reprezinta un obstacol intr-o relatie?

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Draga Georgiana!

Eu, cu permisiunea ta, mi-as reformula intrebarea la care trebuie sa raspund asfel : Care trasatura de caracter reprezinta un obstacol intr-o relatie?
Si acum raspunsul : Oricare dintre trasaturile de caracter pe care le putem vedea si intelege la momentul X si care nu se ridica la nivelul asteptarilor noastre reprezinta un foarte mare obstacol in cadrul unei relatii.
Tu, care esti cu capul pe umeri, ti-ai construit un model imaginar al celui care ar trebui sa fie Fat Frumos. La un moment dat ai trait senzatia, dupa analize extrem de serioase, ca l-ai gasit. Insa, dupa trecerea unei perioade de timp constatam ca anumite trasaturi, chiar daca in esenta ele sunt frumoase, au si mici lacune (hai sa le numim pe acestea defecte).
Uneori constatam extrem de repede ca cel sau cea care credeam ca raspunde asteptarilor noastre a cazut examenul. Se intampla in general celor foarte tineri care mai intai se angreneaza si dupa aceea analizeaza. Dar se poate intampla si se intampla sa treaca chiar multi ani pana sa vedem ca Fat Frumos sau Ileana Cosanzeana nu corespund (uneori chiar in cadrul unor casnicii indelungate). Aici, cred eu, exista doua cauze pricipale : 1. Dragostea care ne limiteaza capacitatea de analiza si gandire si 2. Evolutia individuala a fiecaruia dintre noi.
Care dintre cele doua are importanta mai mare? Greu de spus. De ce? Pentru ca uneori o dragoste oarba poate sa aleaga perfect (destul de rar ce-i drept ), alteori o analiza perfecta poate fi infirmata de evolutia ulterioara a fiecaruia dintre noi.
Ma vei intreba, in gandul tau, cam asa : Si-atunci cum e bine sa fac? Sa ma las condusa de instinct sau de ratiune? Flerul sau logica? As putea sa aduc argumente pro sau contra ambelor decizii potentiale, dar nu o voi face. Ceea ce voi face insa este sa-ti spun ca intotdeauna, dar absolut intotdeauna trebuie sa alegem si sa ne asumam un risc. Intre ce si ce alegem? 1. Dragostea fara nici o frontiera, dragoste care poate duce in paradis (oare pentru cata vreme?) 2. O dragoste mai potolita dar bazata pe un fundament extrem de serios (cu sanse mari de a dura pana la sfarsitul vietii) si 3. Doar analiza si calcul la rece.
Nu cred ca raspusul pe care ti l-am dat iti poate clarifica framantarea ta. Cred, insa, ca alaturi de celelalte poate sa constituie un mic detaliu al ansamblului numit "RELATIE ".
Fie ca Ingerul tau pazitor sa-ti arate calea cea buna!

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incompatibilitatea.Defectul crucial si iti dai seama cand deja te-ai inhamat la caruta

| Bacemi a răspuns:

In primul rand minciuna. Minciuna provoaca frustrare si indeparteaza partenerii. Odata ce ai mintit partenerul nu mai are incredere in tine si in relatia voastra. Totul se poate narui foarte usor.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Gelozia, minciuna, nestatornicia...

| Barajag a răspuns:

Gelozia, neincrederea si comunicareahappy

| shtephie a răspuns:

Lipsa de comunikare, gelozia, neincrederea, monotonia, neintelegerea, infidelitatea, minciuna!

| lovenotsex a răspuns:

Minciuna, lipsa de comunicare, gelozia obsesiva.

| claudiea79 a răspuns:

Daca un partener bea sau este agresiv fizic sau verbal. daca este cheltuitor.gelos peste masura...nu vorbeste sau nu se spala. te insala.sau te ignora

| Fifylici a răspuns:

Minciuna si neincrederea.astea 2 sunt printre obstacole care pot pune capat chiar si unei relatii de lunga durata.

| Cryssbest a răspuns:

Cel mai mare defect intr-o relatie il reprezinta orgoliul. De aici pleaca toate relele (in orice caz majoritatea), inclusiv neincrederea in partenerul de viata sau certurile, framantarile, indoiala, neincrederea in tine insati etc...

| Zazu a răspuns:

Minciuna, gelozia si neincrederea.

| Alexandrion_6425 a răspuns:

Egoismul.

| Deathness a răspuns:

Comunicarea

| Johnnytheb3st a răspuns:

Lipsa de comunicare

| DervambS a răspuns:

Prostia omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neincrederea si nesiguranta