| Mayar a întrebat:

Care dintre capacitatile de mai jos preferi sa ai? Puterea de :
1. a fi Invizibil (si apoi iar vizibil cand odresti tu)
2. a te putea Teleporta oriunde.
3. a opri timpul in loc, a-l da inainte si inapoi (putand sa faci modificari)
4. a Zbura
5. Nimic
6. a citi gandurile
7. a fi imun la boli
Argumentati alegerea facuta. happy
Mentionez ca puteti alege doar o varianta, doar UNA.
Toti veti primi voturi favorabilewinking

Răspuns Câştigător
| neca a răspuns:

Sa devin invizibil da ca devin si hainele odata cu mine. da ca nu atunci sa citesc gandurile, cred ca ar fi cea mai abuzabila putere

32 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Toate sunt tentante, în afară de #5, desigur.
Nu aş vrea totuşi să citesc gândurile de teamă că nu m-ar încânta ce gândesc alţii, deci prefer să nu ştiu.
Ar fi bine să fi imun la boli, dar nu prea am stat să mă gândesc la asta, deci n-aleg varianta asta.
Dacă ai putea zbura, nu ar mai fi aşa mare nevoie să te teleportezi, iar dacă ai putea opri timpul în loc, n-ai mai avea nevoie să fi invizibil, fiindcă oricum n-ar ştii nimeni ce-ai făcut în timp ce timpul a fost oprit.(wow, nu ştiu de ce nu m-am gândit la asta înainte big grin)
Um...cred că rămân la #3. Mi-ar plăcea să pot modifica trecutul(iar astfel, prezentul).
O seară frumoasă!

| Furculingură a răspuns:

A fi imun la boli.

| OnuOnulică a răspuns:

A citi gandurile.
Asa aflu ce parere are unele persone despre mine.
Dar as mai vrea si puterea de a opri timpul.
Cred ca m-ar ajuta mult.

| єχcєєℓ a răspuns:

Bună.
Păi aș vrea să zbor, cum am mai zis să simt vântul în față, miliardele de insecte care se lipesc de fața mea, ar trebui să îmi las plete ca să îmi bată în vânt.

| Wøodenpints a răspuns:

Ce se întâmplă dacă sunt invizibil și mă piș?

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Raspuns cu alta intrebare, pe deasupra si vulgara. "Fecilitari!"

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Ce-i vulgar în a te pișa? Nu o face toată lumea?

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Una este sa o faci, alta e sa o spui. Se numeste limbaj vulgar, sau limbaj ''ca la usa cortului''. Mi s-a facut greata de cati oameni care vorbesc vulgar aud pe strada. Voiam ca macar in timpul liber sa nu ma itrebuiasca sa ii mai aud sau vad comentariile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Da o privire pe aici si vei intelege ca nu ai cu cine sa te pui: http://wooden91.blogspot.ro/
Singurul articol care mi-a placut a fost ala despre caini...
P.S.: Nu vreau cearta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Dacă ai impresia că pișatul e ceva vulgar, problema îi la tine nu la mine.

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

In societate o persoana cu un vocabular ca al tau e considerata vulgara. Deschide ochii.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Când îi deschid și văd câți idioți mă înconjoară îmi vine să-i închid la loc.
Stai tu liniștită, știu mai bine decât tine cât de defectă e societatea în care trăim. De asta nici nu mă deranjează vulgaritatea, sau ceea ce presupui tu că ar fi vulgaritate.
Rămâi la limbajul tău civilizat și standardizat omului prost și încuiat. E cel mai bine.

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Deci cei care au un limbaj ingrijit si civilizat sunt prost, ai? Dar Edgar Poe? Shakespeare? Dostoievski, George Calinescu sunt tot prosti? Daca da, inseamna ca tu ai facut opere de o circulatie internationala mai mare decat ei, nu?!
Nu fa prosti pe toti care vorbesc civilizat, iar nu ca la usa cortului. Cati oameni inteligenti, genii nu au vorbit ingrijit si nu au murit din acest motiv?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Hai că deja aberezi.
Sunt o mulțime de scriitori buni care înjurau în operele lor ca la ușa cortului.
Și tu de unde știi cum erau oamenii pe care i-ai menționat în viața reală? Majoritatea dintre ei băgau alcool și opiu la greu. Inclusiv Dostoievsky și Poe.
Și n-am zis că ăia care au un limbaj nevulgar sunt proști. Proști îș ăia pe care-i deranjează limbajul considerat ca fiind vulgar.
Și vulgaritatea asta retardată pe care voi o tot blamați este rezultatul îndoctrinării societății moderne cu idei de căcat. Îți spune cum să te porți, cum să vorbești, ce să-ți placă, ce să consideri urât și ce nu.
Dă-mi un motiv logic și argumentat pentru care nu e frumos să folosești nevoia fiziologică a organismului, adică gestul de a te pișa, într-o frază, iar eu te las în pace.

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Scriitori buni care injurau ca la usa cortului?! Precum Marin Preda in "Morometii"?! Da, intr-adevar o mare porcarie de opera. Oriunde deschideai, vedea limbaj de tigani. Opere bune... ce ai gasit elevat si folositor acolo? E clar ca esti un astfel de om fara demnitate si respect sau cultura.
Clasicii, marii clasici, de ei vorbeam, stii care sunt?!?!
Dotoievski nu a fost betivan. Poe a avut o boala, iar tu ai prostie, sau lipsa de cultura si educatie?!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Ok, nu mă pun cu omul prost și incult.
Da n-ar strica să mai deschizi o carte și să nu te mulțumești doar cu ce faci la școală.

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Tocmai asta am si facut : am ''deschis'' multe carti care nu se compara cu cele de la scoala sau cu vocabularul vulgar al lui Marin Preda, care e obligatoriu la scoala. Tu ai citit doar cele de la scoala din cate vad, iar nu invers.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

Le-am citit și pe cele de la școală. Unele din obligație la vremea aia, altele din plăcere.
De asta cam știu despre ce vorbesc când îți spun că mulți dintre scriitorii menționati de tine o ardeau în mod bețiv și vulgar.

| Mayar explică (pentru Wøodenpints):

Acei scriitori tocmai ca nu erau obligatorii. Tu pretinzi ca i-ai citit pe ceilalti... Te cam incurci.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mayar):

ȘI pe ceilalți.
Cam nu știi să citești.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil de a citi gandurile.

| MaliciousDeath a răspuns:

2.Sa ma pot teleporta.
Sa zbor? hmm, la fel de bine pot si sa cad in gol, iar apoi s-o iau de la capat.Plus ca uneori exista dorinta aia puternica de a evada(si la propriu, si la figurat), iar teleportarea mi se pare cea mai buna solutie+ca desi par, nu sunt o persoana rabdatoare.Sa aleg zborul in defavoarea teleportarii ar fi o adevarata pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, asta imi aminteste de o carte SF pe care am citit-o. Acolo toti comunicau telepatic, toti puteau citi gindurile celorlalti. Astfel, nimeni nu avea ginduri urite/murdare iar societatea era perfecta.
A "indrepta greselile", inseamna a modifica si vietile cu care eram in contact. Poate as face mai mult rau. As alege mai repede teleportarea, pentru a putea vizita multe locuri. Stim ca cele mai frumoase sint si cele mai greu accesibile (munti, pesteri). Imunitatea si-o doresc toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A opri timpul in loc pentru ca sa lenevesc mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să le iau pe rând...

1. Asta cu toate că pare destul de tentantă la prima vedere, este după părerea mea alegerea celor laşi, fricoşi sau timizi, care nu au tăria necesară de a face anumite lucruri din cauza temerilor acestora.
2. Şi asta pare extrem de tentantă, însă totodată comportă şi alte aspecte importante pe care nu le mai enumăr. Poate fi foarte bună în situaţii limite(cazi de la balcon, aruncă cineva cu ceva după tine, etc.), dar în rest e cam aiurea.
3. N-am de ce să dau timpul înainte şi înapoi. Ceea ce am făcut rămâne făcut, iar ceea ce voi face las la voia deciziei mele de moment. N-am de ce să schimb ceva.
4. Zborul ar fi ideal, din toate punctele de vedere.
5. Bine.
6. Îmi pot da seama cu lejeritate ce gândesc alţii şi fără a le putea auzi gândurile.
7. Bolile pot fi evitate destul de uşor o foarte bună parte a vieţii, nu-i neapărat nevoie de o putere supranaturală.

Aşadar, rămâne în picioare varianta de la punctul 4. Cu toate astea, şi imunitatea la orice boală poate fi luată în calcul.

| BlueViP a răspuns:

6 clar ti-am argumentat la intrebarea de mai sus.
in ceea ce priveste 3, unde ar fi distractia, cum am invata din greseli si unde ar fi valoarea timpului? daca nu ar exista consecinte, nu ne-ar pasa de nimic.
4 e realizabil cu avionul, elicopterul, planorul, parasuta si senzatia e aproape, zic eu.
1 e ceva, ai putea sa folosesti violenta fizica, sau sa spionezi dar 6 ofera o patrundere mai adanca.
7 te fereste de boli pe care s-ar putea sa nu le contactezi niciodata dar nu te fereste de moarte.

TI-am argumentat prin eliminare

| Prietenoasa a răspuns:

A fi imuna la boli asa as trai o viata luuuunnnnnggaaaaaa ca parul lui Rapunzel nu, si mai lunga sa fie.

| cosmin655 a răspuns:

3,daca poti opri si reporni timpul cand vrei ai totul.Pot sa opresc timpul, sa ma duc sa fur o zi intreaga de prin magazine tot ce imi doreste inima si apoi sa-l pornesc, nu-si va da nimeni seamalaughing..sau daca sunt prea multe lucruri si-si vor da seama il opresc si ma duc sa fur bani de la cei mai bogati, aia sigur nu-si vor da seama ca i-am luat sa platesc ceam cumparatlaughing.Pot sa am tot ce vreau daca pot opri si reporni timpul, pot sa umilesc pe oricine si pot sa fac ce vreau cu orice fata fara sa stie si daca l-as putea derula inainte si inapoi e si mai binelaughing.

| minda23 a răspuns:

Este greu de ales deoarece toate sunt interesante si folositoare, dar o sa aleg
(1) deoarece as putea face ce vrea eu si nimeni nu m-ar vedea.

| Meaningful a răspuns:

Sa fiu invizibil nu ma ajuta cu nimic pentru ca eu vreau sa imi fac simtita prezenta. Sa fiu invizibil as fi doar ca barbatul care se uita pe gaura cheii dar care face zgomot ca sa fie depistat de o femeie care neaparat va fi foarte entuziasmata.
Sa ma pot teleporta oriunde ar fi alegerea numarul 1 doar in ideea in care oriunde poate fi o notiune abstracta, gen, langa cel care pune aceasta intrebare pe acest site de socializare.
A opri timpul in loc si a-l da inainte e o fuga de responsabilitate si e ceva anormal zic eu avand in vedere ca un pret oricum trebuie platit, orice actiune presupune consecinte. E prea obositor, am experimentat asta deja cu jocurile pe calculator, nu mai vreau, mersi.
Sa pot zbura suna bine. Astfel pot ajunge oriunde vreau fara sa am griji financiare, iar zborul imi poate oferi limpezime in gandire pana ce ajung la destinatie. Astfel pot sa fiu langa prieteni oriunde ar fi ei.
Sa citesc gandurile suna bine. Insa eu simt intr-o masura considerabila ce gandesc cei din jurul meu. Iar daca mascheaza atat de bine, nu cred ca e cazul sa deschid cutia Pandorei.
Sa fiu imun la boli nu cred ca imi doresc. Prefer sa vad grija celorlalti atunci cand sunt bolnav pentru a sti pe cine am alaturi.

Teleportarea e alegerea mea, cu precizarile mentionate anterior.

| didii5 a răspuns:

Cred ca 6

| MooDy95 a răspuns:

Sa ma teleportezbig grin best power ever