| MartinAlabert a întrebat:

Care e definitia fericirii?

Răspuns Câştigător
| Me89 a răspuns:

Fericirea nu are o definitie generala, ea vine din interiorul tau si stii asta atunci cand faci ceea ce iti place, atunci cand petreci momente frumoase alaturi de cei dragi si mai ales atunci cand esti TU INSUTI. Conteaza foarte mult sa traiesti in momentul prezent si sa nu lasi gandurile negative sa ti influenteze viata, care este in general foarte practica. Lumea este asa cum o vezi tu, viziunea pe care o ai acum, si fericirea la fel, ea nu se afla in viitor si nici in trecut, ci ACUM, alt moment nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Me89):

Ce frumos ai spus-o ^^

| gemeni6226 a răspuns (pentru Me89):

Si eu acestui raspuns dadeam funda.Bravo!

| RAY a răspuns (pentru Me89):

Imi exprim si eu parerea despre raspunsul tau, fericirea nu vine din interior si din experientele noastre, daca ar veni din interior am fi fericiti cu toti, de ce sa nu lasi gandurile negative? daca te ploua in cap ce faci lasa ca trece, lumea nu e asa cum o vezi cu ochii tai, omul este influentat non stop sa creada in ce vor alti

| Me89 a răspuns (pentru RAY):

Da, sunt partial de acord cu tine, esti influentat la tot pasul, insa dincolo de experientele si gandurile negative, pentru ca ele sunt trecatoare, sa te intorci mereu la tine, la ce simti, la tine insuti, la fiinta ta care este permanent cu tine.

| RAY a răspuns (pentru Me89):

Nu sunt trecatoare, toata viata e o suferinta de cand te nasti din uterul lui maicata si pana mori numa prin suferinte treci, mereu ma intorc la mine si atunci devin depresiv mai bine ma intorc la alte lucruri care sa ma tina in iluzia vieti, fi serios nu exista fericire, viata e un iad

| Me89 a răspuns (pentru RAY):

Da, intr-adevar asa este atunci cand vezi lucrurile in general, cand vezi in afara ta, asa o vede toata lumea, si mie mi se intampla sa trec de la o suferinta la alta, dar incerc sa-mi gasesc fericirea prin ceea ce fac, in gandurile mele pozitive si in ceea ce simt, si sa nu ma gandesc prea mult la cat de naspa e viata, la cum o sa fie peste nu stiu cat timp sau ce-o sa fac...gandurile astea nu te ajuta la nimic. De aceea sustin ca este foarte important sa fii mereu prezent cu spiritul tau in tot ceea ce faci si gandesti.

| RAY a răspuns (pentru Me89):

Daca as fi mereu prezent cu gandurile mele lumea mar ucide sau eu leas ucide pe ei

| Me89 a răspuns (pentru RAY):

Ok.

31 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Difera de la caz la caz, pe fiecare in parte il face anume ceva sa fie fericit.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa-ma sa ghicesc laughing
Fericirea pentru tine=fotbal+familie+prieteni.

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Taie prietenii de acolo, doar familia ti-e alaturi la necaz/

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Da... adevarat.

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Prietenul ti-e prieten pana cand dai tu de vreun necaz,, dar oricum pe la 'spatele' tau toti vor sa te faca, rar gasesti oameni de incredere.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, iar de asta cand gasesti o persoana de incredere e bine sa o ti aproape. Subliniez DOAR daca e de incredere.

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Omul e cea mai idioata fiinta de pe pamant,, nu trebuie sa ai incredere in nimeni, doar in tine insuti,, iar pana ajungi sa ai incredere in tine, trebuie sa inveti de la parinti ce e bine si ce e rau.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

Aici nu te contrazic.

| Drimmero a răspuns (pentru justanotheruser99):

Dar totusi,, fericirea ta cum e servita?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Drimmero):

La pachet cu o cafea, o carte, cineva drag mie, iar pe fundal sa ruleze muzica clasica.

| T0T a răspuns:

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină. ◊ Loc. adv. Din fericire = printr-un concurs de împrejurări favorabile. – V. ferici.

Nu ai DEX acasă? Ai net.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Locul 4 te baga in extaz anul asta?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Cât de ironic, cine îmi vorbește mie de locul 4.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu-i asa ca aroganta se plateste de fiecare data? Parca nici locul 6 nu este rau deloc...

| anonimg a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de fericiri:
-cand iti cumperi o inghetata
-cand iti merge bine la servici
-cand te intelegi bine cu oamenii.
Iar ce-a mai mare dintre ele este cand te intelegi bine cu Dumnezeu si te increzi in El.

| danay72 a răspuns:

Stare de mulțumire sufleteasca intensa și deplina. Dar fericirea autentică pentru mine personal rezulta din o relație strânsă cu Dumnezeul și din aplicarea principiilor biblice.

| justanotheruser99 a răspuns:

E subiectiva. Pentru fiecare fericirea inseamna altceva. De exemplu, o cana de cafea intr-o dimineata racoroasa alaturi de cineva drag si o carte buna in mana e definitia fericirii pentru mine.

| Deaad a răspuns:

Departe,in padure, cu cainii mei.

| syd a răspuns:

FERICÍRE, fericiri, s. f. Stare de mulțumire sufletească intensă și deplină.

| untu a răspuns (pentru syd):

Ai plagiat!

| syd a răspuns (pentru untu):

Am dat un copy-paste in loc sa pun un link pe care probabil nu il accesa nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Starea de bine care iti aduce zambetul pe buze.

| AdrianTzar a răspuns:

Fericirea este să îti dorești ceea ce ai.