| heroforyou a întrebat:

Care e faza cu scrierea numelui invers, adica mai intai prenumele si apoi numele.de ce unii oameni se semneaza asa? trebuie sa ai un anumit statut social, sau ce? tin minte ca mi-a scris mai intai prenumele si apoi numele pe o lucrare la mate si profu stiu ca s-a luat de mine...ca cine sunt eu sa-mi scriu numele asa? care e faza? face-ti-ma si pe mine sa inteleg...mc

2 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Exista prejudecata asta ca trebuie sa fii "artista de cinema" ( asa mi-a zis mie o profa ), pentru a iti putea scrie numele asa.
Asa este si corect de altfel, romanii se semnau folosind "prenomen" ( prenume), "nomen"( nume ) si "cognomen"( porecla, har Domnului, asta s-a scos!)

| Eliaanaa a răspuns:

Nu e nici o faza laughing
Unii fraieri fac ei reguli laughing