| anonim_4396 a întrebat:

Care e faza mai nou cu "mascul alfa "? Ce inseamna pentru voi asta?

Daca nu am citit mereu pe acest site cuvintele astea, si sa fiu sincer si la munca am auzit destul de mult in ultimele 2 luni chestiile astea. De vazut am vazut mult in seriale dar ma cam bufneste rasul cand aud in realitate, pentru nu stiu ce motiv.

Din ce am vazut in filme, am inteles oarecum ca e acel barbat care e pe picioarele lui, a fost mereu printre primii la scoala, e posibil chiar si unde munceste de fapt sa fiu slujba pusa pe picioare de munca lui, adica sa nu munceasca la altul. Inteligent, educat, carcter puternic. Oarecum ceva la fel dar totusi diferit de acel "badboy" adica asta are o inteligenta si educatie mai crescuta sa zicem, nu hahaler care se poarta ca un porc. Am inteles eu bine sau e cu totul si cu totul alta povestea?

24 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mascul alfa - mascul feroce - taur comunal - lider de gasca - pilon al comunitatii - treburi de-astea...

| RAY a răspuns:

Acuma cateva milioane de ani eram cu toti vanatorii,unul dintre noi masculi era alfa,era cel mai bun, puternic dintre toti, acest tip de mascul a intrat in mintea noastra /genetica noastra, o femeie e topita dupa acest gen de mascul, barbatii arata respect, un mascul alfa are foarte multe calitati de fapt doar 5% din populatie se crede a fi alfa,ei sunt cei mai populari,glumeti, stiu sa vorbeasca,sa mentina grupul unit un lucru important este mentinerea grupului unit si ordinea in grup
din fericire cu toti avem aceste gene in noi, in multe exprimente au dovedit ca suntem salbaticii si ne comportam asa din cauza medului, in realitate suntem besti ceea ce e aiurea ca mascul sa vrei sa devi femeie cum o fac multi, un mascul nu se milogeste de o fata, un mascul stie cum sa convinga o fata sa faca sex daca nu vrea next, nu isi pierde timpul cu telenovele i pasa doar de el si de grupul lui atat, in prezent femeiile devin masculine ceea ce e aiurea sunt femeii noi barbati, putini barbatii in ziua de azi, multe fetite in corp de baieti eu unu asta vad

| LoveSleep a răspuns:

Aici sunt, nu mai căuta.
Ce vrei să știi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Da-ti 2 dupa ceafa sa iti revii din betie, nu te mai crede basme laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru LoveSleep):

Baa,tu confunzi termenii.A zis,, mascul alfa,, nu,, potaie alfa,,
Va prezint...tam.tam.tam pe lovesleep

http://4.bp.blogspot.com/......potaie.jpg

| LoveSleep a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ți-e ciudă că tu erai rața aia laughing

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

rolling on the floor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru LoveSleep):

Mrrr impotentule laughing)

| LePotato a răspuns:

Mai nou vad ca ne identificam cu animalele, tare.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Pe unde esti tu in Romania nu ai auzit cuvintele astea? eu le aud mai mereu de din gura fetelor de la munca, la baieti rareori am auzit.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, probabil "tipele" alea au citit si ele un articol pe internet "Barbatii inteligenti, stilati, educati, care se impun...sunt ALPHA:" "si merita sa ii vanezi" rolling on the floor

In Romania nu prea stie lumea de la ce vine Alpha.

E si greu sa realizezi(ma refer la gagici) ca barbatii sunt diferiti si ei(ce chestie noua) unii-s fatalai, altii inteligenti, altii prosti, altii sefi, altii gorile. Probabil chestia asta cu ALPHA le "instiga" in vreun fel, cine stie.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Bine gandit

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LePotato):

Poate ca nu stiai, nu ne identificam cu animalele, suntem animale. Animale superioare, ajunse in varful lantului trofic, dar tot animale. Ai fi uimit cate trasaturi avem in comun cu animalele, mai ales cand vine vorba de nevoile fiziologice, dar si atidudinea sociala. Si o mare parte din caracterul nostru este determinat de aceste "trasaturi". tongue
Revenind la masculul alfa, masculul alfa este tipul care intr-un grup pare cel mai increzator si pare sa ii domine pe ceilalti. El este tipul care va vorbi cel mai tare, va vorbi cu cei mai multi, adopta o postura care sa arate ca este increzator in sine, o pozitie dominanta. Vizual asa il recunosti. Mai abstract vorbind, va fi barbatul care ii domina pe toti din punct de vedere social, dar si din alte aspecte (importante pentru grup). Intr-un grup de intelectuali, cel mai inteligent si cel mai social este masculul alfa, intr-un grup de sportivi cel mai bun si cel mai social va fi masculul alfa. Socializarea vine intotdeauna mana in mana cu increderea in sine. Bineineles exista si exceptii, exista si masculi alfa tacuti in unele grupuri, dar aceia nu sunt tacuti din cauza timiditatii. Insa de la distanta va fi mai greu sa ii observi. Insa, un baiat timid care sta intr-un colt nu va fi un mascul alfa, oricat de mult a invatat in scoala, oricat de inteligent sau de bun atlet va fi. Intr-adevar nu are nicio legatura cu baietii rai, ci doar cu dominatorii dintr-un grup.
Pentru mine nu inseamna nimic, pur si simplu ii recunosc intr-un grup si trec mai departe. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Acum ca am citit toate mesajele, Ray spune bine ce spune happy. Iar acum raspunsul meu pare putin superfluu. sad

| LePotato a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Stiu ca suntem animalelaughing, m-am referit la altceva...noi ne aflam in varful lantului trofic, insa vad ca pe zi ce trece ne place sa folosim "expresii" care in general se folosesc la animale( ursi, lei ...lupi- ca de aici cred ca vine si termenul) ma rog, cel putin asa vad eu lucrurile; - o chestie din Vest ce a ajuns si la noi O.0

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

"Pentru mine nu inseamna nimic, pur si simplu ii recunosc intr-un grup si trec mai departe." laughing cum asa? doar pentru ca ai iubit sau nu te atrag in general? cum am zis la munca mai mult de la fete aud chestiile astea, si cred ca atrag multe fete aceste " chestii".

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LePotato):

Inteleg. Este greu cu subintelesurile pe Internet. laughing
Cat despre termen, nu stiu exact cum a aparut termenul, adevarul este ca nici nu am observat daca lumea il foloseste mai des sau nu. laughing Insa eu a trebuit sa studiez despre diverse comportamente sociale (pentru facultate) asa ca pana acum mi se pare destul de obisnuit.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca un pic din ambele. Probabil si pentru ca am iubit, dar si pentru ca rationalizez atractia destul de usor, mi-este mai usor sa trec peste ea. laughing Nu stiu exact cum sa explic. Dar cand constientizez motivele pentru care am un anumit instinct (caci initial atractia este un instinct), nu mai sunt foarte influentata de instinctul respectiv. Plus de asta sunt destul de rationala si de regula, nu prea ma arunc cu capul inainte, cred ca si asta ajuta. Nu stiu, cred ca depinde de la fata la fata.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tipul din 50 shades of gray. Ala e visul femeilor naive, mai putin partea cu bataia.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Nea, bataia intra la pachet rolling on the floor. nu poate fi chiar perfect, frumos ( cel putin pentru femei) bogat

| Eduard619 a răspuns:

Adica sa iti tatuezi semnul a alfa pe tot corpul daca esti barbat.Sau sa te umflii cu prafuri de la sala ca sa arati "cool"

| windowlicker a răspuns:

nici nu vreau sa stiu la ce te uiti tu la tv

| anonim_4396 explică (pentru windowlicker):

Nu ma mai uit la tv de mai bine de 6 ani

| LittleLady1 a răspuns:

Mdea,provoaca multe fantezii sexuale sintagma astawinking