| IlincaChristinne a întrebat:

Care e problema cu persoanele care nu au ochii albastrii\? :))
Spre exemplu eu am ochii căprui auriu și rotunzi, extrem de mari și consider ca sunt un atuu, pentru ca ies primii in evidentă. Ieri la terasa mi s-a făcut un compliment ca am ochi frumosi si a adăugat cineva "degeaba dacă sunt căprui" serios? :)) de când contează culoarea? Eu știam contează forma ochiului (dacă ne legam de fizic) sa aiba un aspect plăcut. Tipa din grupul nostru are ochii albastri dar ii are așa: https://plano.co/hooded-eyes/ exact ca in poza doar ca albastrii. Eu ii am: https://www.divahair.ro/......chi-caprui doar ca mai mari și mai rotunzi.
De ce trebuie sa apreciem pe cineva in funcție de culoarea ochilor? Sau sa spunem de cineva ca nu arata bine sau ca nu arata cine știe cum doar pentru ca nu are ochii albastri? Mi se pare o prostie mare :)) dar am fost lăsată pentru una cu ochi albastri odată și am prins conversațiile in care se zicea "dacă și fosta avea ochii tai" și când ma uitam la poza acelei persoane ii avea ascuțiți și mici, dar ups, sunt albastri.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E o chestie de gusturi, dar da, se pune accent prea mult pe ochii verzi/albastri iar cei caprui pentru ca sunt ceva mai comuni sunt considerati a fi urati sau nasoli ceea ce mi se pare o prostie, la fel se pune accent pe parul blond sau brunet, iar unii considera ca parul saten si ochii caprui in combinatie sunt ceva mult prea comun insa depinde cum privesti perspectivele. Eu de exemplu au ochii negri, ii am mai inchisi la culoare decat ochii caprui clasici si mari, adica sunt destul de expresivi, fapt pentru care nu mi-as da ochii pe o alta culoare, se potrivesc perfect cu restul fizionomiei, cu culoarea parului, textura lui, culoarea sprancenelor, forma lor, daca as fi avut ochii verzi sau albastri nu s-ar fi potrivit deloc peisajului. Depinde foarte mult de fizionomia ta, de celelalte trasaturi, pot fi persoane cu ochii albastri care arata ca dracu, iar persoane cu ochii caprui/negri care arata mult mai bine dar si invers, nu doar ochii influenteaza ci chipul in sine cu toate trasaturile. Mie unul imi plac ochii inchisi la culoare, sunt expresivi, se potrivesc la multe tinute, cum am zis, sunt mai versatili, pe cand la celelalte culori parca trebuie sa depui mai mult efort in a-i scoate in evidenta, parere strict personala.

| IlincaChristinne explică (pentru Drimmero):

Ochii negri sunt mai rari decât alți ochi. eu am ochii căprui aurii, nici căprui maro. probabil sunt mai rari cei aurii decât albastrii, dar problema societății ca nu sunt albastrii

| Drimmero a răspuns (pentru IlincaChristinne):

De ce nu faci tu ceva pe parerea unora? O mana de oameni nu reprezinta societatea, doar cativa.

| J0B0MAT a răspuns:

Ochii albaștri deja sunt overrated.
Frumusețea e overrated.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și eu am ochii mari și căprui, dar nu văd care e diferența dintre a considera niște ochi frumoși doar pentru că sunt albaștri sau doar pentru că sunt mari și rotunzi. Pentru mine rotund nu e neapărat ceva frumos dacă îți dă o alură de copil. Cred că de asta unii apreciază ochii ascuțiți, dacă prin ascuțiți te referi la fox eyes (ex: Bella Hadid), privirile astea pisicoase și șirete sunt mai sexy. Mă rog, mie nu prea-mi plac nici astea, mi se pare că dau un aer răutăcios, parcă se uită la tine cu ciudă și abia așteaptă să te muște de kwur când te întorci cu spatele, dar asta e doar impresia mea big grin singura problemă e că ieși la suculeț cu niște copilași, după o vârstă nu mai contează lucrurile astea, chiar dacă ai preferințe, nu mai simți nevoia să le înșiri pe toate gardurile sau să triezi oamenii în funcție de ele.

| Lioana a răspuns:

Ochii albastri sunt considerati cei mai frumosi de multa lume. Dar e o chestie de gust. Unora le plac mai mult ochii caprui.
Degeaba are o tipa ochi albastri daca e urata. Frumusetea nu sta numai in culoarea ochilor.
Cine a facut remarca aceea cu "degeaba..." e o persoana lipsita de bun simt. Cum sa spuna asa ceva? Nu baga in seamă ceea ce a zis! Probabil persoana aceea are obsesie cu ochii albastri sau daca ea are ochi albastri inseamna ca voia sa iasa ea in evidență.

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde de preferințele persoanelor.
Fiecare avem culoarea care ne sta mai bine.
Ochii căprui sunt foarte frumoși la fel ca restul. Nu lua in seama părerile altora.
Oricum îți zic ca posesor de ochi verzi ca e mai bine de voi, nu aveți ochii așa sensibili. E un plus. Era posibil chiar pe tine sa nu te avantajeze ochii de culoare albastra la structura fetei așa ca nu te stresa. Astea sunt doar păreri ale unor persoane.

| Jus7t a răspuns (pentru Nirvanaaa):

"Ochii căprui sunt foarte frumoși la fel ca restul", mersi beib.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu conteaza culoarea, am o prietena cu ochi albastri dar sunt atat de mari si ciudati incat te inspaimanta cand se uita la tine, am vazut ochi aceeasi culoare mai mici dar mai dreamy si mai frumosi dar cui ii pasa

Hooded eyes alabstri e ceva ce n-am mai auzit in viata mea si suna oribil
iubiti-va ochii cum sunt important e ca vedeti cu ei pentru asta sunt facuti
Ochii albatri oricum sunt defect genetic, sunt mai sensibili

La noi e o prostie cu rasa ariana la moda daca o sa calatoresti o sa vezi ca majoritatea lumii prefera araboaicele si tipele cu ochi caprui si par brunet numai la noi e febra asta cu ochi albastri

| AVAAVA a răspuns:

Nu contează deloc culoarea.
Sclipirea din ei este importanta, indiferent de culoare.
Daca ai ochii albastri și privirea rece cu ce te ajuta culoarea?