| YouWasted5SecondsOfYourTimeToReadMyName a întrebat:

Care e treaba cu legea defăimarii sociale? Nu mai pot folosi cuvinte obscene pe Facebook?

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu mai ai voie sa jignesti pe nimeni, eu unul nu folosesc facebook, nu ma doare niciunde, dar totusi, traim intr-o tara democratica unde avem dreptul la cuvant, daca si acest drept ti se ia... Sunt si pro dar si contra acestei legi, dar nu folosesc facebook! Am inteles ca peste tot pe internet nu mai ai voie sa injuri, nu stiu cat de adevarat poate sa fie.

| OldSoul a răspuns:

Daca se va aplica vei fi amendat/a pentru "insulte".
Destul de aiurea, nu vom mai putea spune ca politicieni sunt corupti si hoti, chiar daca asta e adevarul...

| darrio2007 a răspuns (pentru OldSoul):

Poti dar te costa 100 000 ron.

| OldSoul a răspuns (pentru darrio2007):

Da, si aici e o problema, amenda de 100.000 ron, cand salariul e undeva la 1.000 si cel mai adesea nici astia nu-ti ajung sa traiesti sa platesti si taxele...
Macar daca eram si noi parlamentari, sa avem de unde "platii" amenda.
Oricum se pare ca ei gandesc cu "picioarele".

| darrio2007 a răspuns (pentru OldSoul):

Dovada clara ca nu ii intereseaza viata altora.

| Villan_Ek_1994 a răspuns:

Salut,
Excat asa nu vei avea voie sa jignesti o persoana sub nicio forma mai ales romii, homosexuali, ori celor Pocaiti asa cum le spunem noi. Din punctul meu este foarte bine si abia astept sa se puna in aplicare. De ce sa injuri ori sa jignesti pe cineva? Este foarte corecta legea.

| Villan_Ek_1994 a răspuns:

Legea nu se se aplica doar pe retelele de socializare, ci si in viata de zi cu zi adica daca injuri pe cineva pe strada...ori jignesti primesti un frumos cadou de multumire adica o mare amenda