| PorumbRodica1965 a întrebat:

Care este cheia fericirii in viata de familie? Ati spune ca... a) iubirea? b) banii? c) altceva?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai cred ca in viata de familie trebuie sa existe respect si iubire, iar daca respecti cele "2 legi" poti avea si bani si apoi iti doresti acel ceva sa intregeasca familia, adaca un ingeras/doi.
Categoric iubirea ar trebui sa fie pe primul loc, daca iubesti/esti sanatos vor veni si banutii.
O zi frumoasa sa aihappy

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca e mult mai complicat decat pare. Iubirea cred ca as pune-o ultima, ea poate sa fie oarba si scurta.
As spune ca este nevoie de potrivire, comunicare, toleranta, implicare, incredere, sinceritate, optimism, modestie, generozitate, eleganta si bani. Astea dezvolta iubirea si fericirea in familie.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns:

Încrederea.

| Dariusuu a răspuns:

Iubirea.

Nu cred că atunci când iubești necondiționat ai parte de certuri, conflicte sau chiar să îți înșeli partenerul de viață.

Depinde de fiecare persoană în parte, pentru alții important este cum să facă banii în viața și uită de familia lor.

| PorumbRodica1965 explică:

Vedeti voi, fiecare raspuns la aceasta intrebare il ignora pe Dumnezeu, care este fondatorul familiei. In Biblie se spune ca orce familie ii datoreaza numelelui Iehova Dumnezeu (Efeseni 3:14, 15)Cu alte cuvinte institutia familiei exista datorita lui Iehova. El este cel ce a infiintat-o. De ce are importanta acest lucru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atât iubirea cât şi banii.

| horansgang a răspuns:

Iubirea reciprocă, evident

| clickclicksnap a răspuns:

Wow... E cam rigid spus. In zilele noastre totul incepeprin a iubi, apoi se continua prin a iubi si a intretine (nu neaparat pe celalalt, ci bunastarea familiei), aici intervenind banii iar mai apoi "altceva-urile" sunt detaliile vietii intr-o familie. E foarte ciudat spus ca banii nu ar fi importanti intr-o relatie, dar depinde cum vezi rolul lor, daca ei sunt cei care tin acea relatie, daca ei sunt mijlocul de "supravietuire" etc. Ca si concluzie, personal, iubiti, dar nu uitati sa traiti... Numai bine

| Christel a răspuns:

Din variantele de răspuns pe care le-ai dat tu aici, "a) iubirea" e cel corect, dar iubirea fără credinţă e moartă.
Aşadar, iubirea şi credinţa, împreună, compun cheia fericirii în viaţa de familie.
Dacă ai iubirea, e ca şi cum ai avea o pilă în mână, care nu deschide nicio uşă. Cu pila aia, însă, trebuie să faci dinţii cheii brute, care e credinţa.
Tot aşa, dacă ai credinţă, e ca şi cum ai avea o cheie brută în mână, care nu deschide nicio uşă sau, poate, deschide uşa nepotrivită. Aşadar, dacă n-ai şi pila, care e iubirea, nu poţi face dinţi la cheie, ca să-ţi deschidă uşa pe care-o vrei tu, adică cea a fericirii în viaţa de familie, în cazul tău.

| Ciprian1221 a răspuns:

D)sanatatea (daca ai sanatate poti face multe)

| PaulaGabriela14 a răspuns:

Categoric a) iubirea. Banii nu aduc fericirea! Iar altceva ar puteafi norocul. Daca ai noroc, poti avea atat in iubire cat si in bani. happy
Funda?