| DulcePaSsion a întrebat:

Care este cheia fericirii tale? familia sau banii? cat mai multe argumente.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Familia normal.Banii noi ii facem nu ei pe noi, cum vin asa se duc si niciodata nu ajung, cu noi in pamant nu ii luam.Mama e mama, tata e tata, surori, frati si asa mai departe.Comparand un sac de bani cu mama, tata, un membru de familie, cred ca fiecare dintre noi ar da foc sacului si-ar alege familia! Numai bine!

| Beibii a răspuns:

Cheia fericirii. mda. pai sti cum ehappy niciodata nu esti fericit pe deplin. mereu intervine ceva, mereu esti stresat chiar daca pe partea sentimentala a lucrurilor iti este asa de bine, de parca nu ai trai, parca ai fi intr-un vis, dar pe partea: scoala, familie, prieteni, mereu exista ceva ce te bruiaza, te streseaza. chiar daca incerci sa fii cel/cea mai fericita, o sa poti din anumite puncte de vedere. BANII. banii in ziua de ani inseamna TOTUL. cu banii se cumpara prieteni, cu banii poti face orice. poti muta muntii din loc straight face. FAMILIA. familia inseamna tot. nici toti banii din lume nu o pot inlocui pe mama ta, sau pe tatal tau. parintii sunt cei mai importanti. banii se duc, ii cheltui, si parintii se duc odata cu timpul, varsta, dar raman cele mai frumoase amintiri. Cei care se afla in nefericita cauza de-a nu avea parinti. probabil vor spune ca banii sunt totul, si nu trebuie sa ii condamnam. happy in ziua de azi, asa merg lucrurile. cum spuneam, FAMILIA este TOTUL. nu conteaza varsta, sexul, nationalitatea, trebuie sa ne iubim parintii asa cum ne iubesc si ei pe noi indiferent de greselile facute, cauzele sau consecintele. CHEIA FETICIRII? este iubirea, dragostea purtata, si pe care o porti celui drag. nu exista nimic mai frumos decat sa fii impacat cu sentimentele tale, si sa fii in al 9-lea cer minut de minut, secunda de secunda, sa te bucuri de viata, si de ce-ti ofera love struck

| DoubleS a răspuns:

Un sondaj de opinie recent arata ca tinerii americani considera relatiile interumane, in special cele din familie, ca principala sursa de fericire, informeaza ABC News. Sondajul, efectuat de Knowledge Networks Inc. pentru Associated Press si MTV, s-a desfasurat in perioada 16-23 aprilie si a cuprins 1. 280 de persoane cu varste cuprinse intre 13 si 24 de ani. Prin intreviuri online, tinerii au raspuns la peste 100 de intrebari despre fericire.

Participantii au fost intrebati ce anume aduce fericirea, iar cel mai des intalnit raspuns (20%) a fost "timpul petrecut cu familia". In total, 73% au declarat ca relatia lor cu parintii ii face fericiti. Acest fapt e in concordanta cu o alta intrebare care arata ca 64% dintre adolescentii cu varste intre 13 si 17 ani, ai caror parinti sunt impreuna, se trezesc fericiti dimineata, cu 20% mai multi decat in cazul copiilor cu parinti divortati.

Vorbind despere familia ei, o eleva de liceu in varsta de 17 ani, Kristiana John, a spus: "Ei sunt temelia mea. Mama imi spune ca si daca fac vreo prostie, ea tot ma va iubi. Chiar si numai faptul ca stiu asta ma face sa ma simt foarte fericita si binecuvantata".

Un alt raspuns foarte des intalnit a fost "timpul petrecut cu prietenii", urmat de "timpul petrecut cu o persoana speciala". 92% din respondenti au afirmat ca vor in mod sigur sau probabil sa se casatoreasca, iar majoritatea spun ca isi doresc si copii.

Pe de alta parte, sondajul arata ca activitatea sexuala provoaca in general nefericire in randul copiilor cu varste intre 13 si 17 ani. Chiar si pentru cei cu varste intre 18 si 24 de ani, sexul poate duce la fericire temporara, dar in general este o cauza a nefericirii.

La intrebarea despre credinta, 55% au raspuns ca religia este "o parte foarte importanta din viata" sau "cel mai important lucru" din viata. Oamenii care practica o religie sau o anumita forma de spiritualitate tind sa fie mai fericiti. Cei care provin din familii mai bogate par in general mai fericiti. Totusi, la intrebarea despre sursa fericirii, aproape nici unul nu a amintit banii. Tinerii au pareri impartite in legatura cu eventuala fericire adusa de bani: 49% cred ca mai multi bani i-ar face mai fericiti, in timp ce 49% cred ca nu.

In sfarsit, intrebati cine este eroul lor, 10% au raspuns "Dumnezeu", 5% au numit un profesor, dar aproape 50% au numit unul sau ambii parinti. Castigatoarea a fost "Mama". (B. G. – Novopress Romania)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 2 lucruri indispensabile in viata. Neavand unul dintre ele nu vei fi fericit niciodata.