| LikePurpleColor a întrebat:

Care este definitia sau semnificatia voastra pentru cuvintele DRAGOSTE si SINGURATATE? >: happy big grin

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Dragoste-cel mai mare foc care il poate arde vreodata pe om; care-l mistuieste incet,cu permisiunea acestuia,si il consuma incet-incet, ca pe oxigen si ii da puterea de a trece peste orice pentru persoana iubita; depinde de om daca mai pune lemne pe foc sau il lasa de izbeliste

Singuratatea-atunci cand stai pe un scaun intr-un desert, noaptea la 0 grade, cu mai nimic pe tine, cu nicio persoana pe o raza de 30 de kilometri si nu ai cu cine vorbi nimic,nu ai cu cine impartasi bucuriile si tristetile tale, nu iubesti pe nimeni si nu te lasi iubit de nimeni, esti ca un fel de statuie vie

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

O definiţie scurtă şi concisă ar putea fi :,, Dragostea este un sentiment nobil şi curat pe care nu-l poate avea decât numai cei curaţi şi nobili sufleteşte, pe care nu-l pot avea decât cei care au o puritate sufletească ce tinde spre absolut" (aceasta fiind de fapt definiţia sentimentului de dragoste adevărată şi nu a "înlocuitorilor" acesteia).
Personal, cred că singurătatea este o stare spirituală, care ne poate fi benefică în unele situaţii, când vrem să gândim la rece, să analizăm lucrurile, să ne punem ordine în gânduri. Însă, dacă singurătatea devine "un mod de a trăi", atunci se transformă în boală sufletească, iar aceasta nu se poate trata...

| LikePurpleColor explică:

Intrebarea era pentru tine Mary nu pentru Google, pentru ca sunt sigura ca acele cuvinte n-au venit din mintea ta. Si da se da Funda la cel mai special raspuns

| Kesha1428 a răspuns:

Dragoste=un sentiment care te strapunge in inima si-ti da fluturi in stomac,Inima iti bate atat de tare cat o sa ajungi sa crezi ca-ti iasa din piept,o simti la gat,e gata sa sara si sa ramai ca mancarea fara sare(fara gust)Dragostea e sentimentul care condimenteaza viata
Singuratatea=un sentiment neplacut in unele momente(simti ca esti pustiu,viata ta nu mai are rost,simti goliciunea de dinauntru),iar uneori e un sentiment cat de cat placut,ai nevoie de liniste, pace, pentru ati putea aseza in liniste gandurile
Sper ca te-am ajutat.Se da funda? laughing

| Ralluca25 a răspuns:

Hmmm thinking dragoste -ceva care iți roade sufletul și singurătate -sentimentul că vrei să fi lăsat singur și impace. happy