| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre apa distilata, apa osmozata si apa dedurizata?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Apa distilata a trecut printr-un proces de distilatie, deci de separatie cu alte lichide sau corpuri.
Apa "osmozata" a trecut printr-un proces de ozmoza, adica un proces cam complex care include o membrana permeabila/semipermeabila, filtrand-o.
Apa dedurizata a trecut printr-un proces de dedurizare cu statii speciale pentru a scade concentratia sarurilor si mineralelor de calciu si magneziu din apa. De notat ca apa dura poate bloca filtre si poate depune cristale pe tevi.