| AcadeauaRozaliee a întrebat:

Care e diferenta dintre apa plata si apa distilata?

Răspuns Câştigător
| ZigZagMTFK a răspuns:

Pai apa plata este potabila, iar apa distilata nu este. Apa distilata se foloseste la dezinfectie (dezinfectant).

| hellchild a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Si apa distilata se poate bea...

6 răspunsuri:
| hellchild a răspuns:

Diferenta este ca de obicei apa plata nu este carbozificata, si de multe ori este minerala. Apa distilata este apa pura, fara nimic in ea, dar este potabila.

| LIN2010 a răspuns:

Salut''anonima122000'',diferenta este una mare, apa plata este o apa naturala(minerala sau nu), de izvor(fantana) si necarbogazoasa, iar apa distilata este o apa prelucrata prin procesul chimic de "distilare" care presupune incalzirea apei pana la starea gazoasa (aburi) si apoi racirea brusca printr-un procedeu numit condensare, astfel se ajunge iar in sterea lichida apa.Cu cat este repetat de mai multe ori acest procedeu, cu atat apa distilata este mai purificata. Sper ca prin acest raspuns sa-ti faci macar o idee despre marea diferenta dintre cele doua tipuri de apa.

| ZigZagMTFK a răspuns:

A si mai este o diferenta intre aceste doua ape. Uite din ce este compusa apa distelatasickAcest produs este compus din: apa demineralizata, deionizata obtinuta prin tratarea cu rasini schimbatori de ioni pentru a retine microelementele si oligoelementele din compozitia sa.

| Danila_Cristina_1968 a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Cred ca esti un pic pe lângă...

| Krsz a răspuns:

Sunt potabile amandoua de fapt, doar ca apa distilata este apa obtinuta prin fierbere si apoi racirehappy