| Radispec a întrebat:

Care este diferenţa dintre colegiu, liceu şi grup şcolar?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Colegiul este tot ca un liceu - cica este mai renumit, mediile de admitere sunt mai mari, rezultate foarte bune la olimpiade, promovabilitati mari la bac, note mari la bac, vechime, etc. Insa nu este o regula. Sunt licee mai bune decat colegiile. Este mai degraba o denumire pompoasa a liceului.

Grupul scolar este un liceu slab, de obicei cu Filiera Tehnologica. Medii de admitere mici, note la bac mici. Deseori pot sa aiba clase de seral/fara frecventa.

| mudokins78 a răspuns:

Din punct de vedere al limbajului, nici una!
Sunt mulţi care preferă limbajul aristocratic.
-eu merg la colegiu! Parcă nu e acelaşi drac de liceu sau şcoală.

| NoBodyOriginal a răspuns:

La colegiu poti sa stai si pe perioada facultatii dar nu stiu ce este cu grupul scolar!