| anonim_4396 a întrebat:

Care este inaltimea medie a unui baiat de 19 ani?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cam la 1, 77

9 răspunsuri:
| pcris a răspuns:

Cele mai recente date sunt din vara asta. https://www.google.ro/......ps?/search
Baietii au in medie aproape 1 m si 75 cm.
Asta este media nationala. In orase media este mai mare iar in zonele rurale este in general mai mica. Inaltmea medie tine nu numai de factorul genetic ci si de conditiile de viata din diferitele zone ale tarii.

| Sellak a răspuns:

In jur de 1.70 - 1.80. Eu am depasit un pic limita laughing Am1.91 la 20 de ani laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform masuratorilor efectuate si a studiilor efectuate, a reiesit statistic ca inaltimea medie a populatiei adulte din tara noastra in anul 2010 era: Romania, inaltimea medie barbati: 1.73 metri, femei: 1.64 metri.
Pentru comparatie, in 2010, inaltimea medie a barbatilor suedezi: 1.78 metri, iar a femeilor suedeze: 1.65 metri.

Inaltimea medie a romanilor a crescut foarte mult in ultimii 30 de ani, si anume cu aproximativ 6 - 7 centimetri, de la 1.67m, la barbati, prin 1980, la 1.73m, in 2010 si de la 1.57m, prin 1980, la femei, la 1.64m, in 2010.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Acele masuratori si studii efectuate in anul 2010 au fost realizate pe barbati de vreo 37-40 si ceva de ani. Generatiile nascute dupa 90 sunt un pic mai inalte. Cred ca inaltimea medie pentru un om de 22-35 de ani este undeva la 1.77-1.82 in Romania, din cate am observat eu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui o astfel de enormitate. Se poate intelege ca n-ai nici macar cel putin o vaga idee cum se fac masuratorile statistice. Se fac pe grupe de varste si pe sexe, incepand de la nou nascuti pana la babe si mosi cu barba colilie. Faptul ca tu personal ai o alta parere sau crezi altceva nu are absolut nicio relevanta. Fiecare are dreptul sa creada in ceea ce vrea insa pentru a contesta realitatea sau corectitudinea unor masuratori(indiferent de natura lor) trebuie obligatoriu prezentate date noi, certe, concrete dar mai ales corecte bazate pe un studiu de caz. In concluzie observatiile tale nu au absolut nicio valoare. O zi buna in continuare.

| OnuOnulică a răspuns:

În jur de 1.75 happy

| Anonimuserr a răspuns:

Nu există o înălţime medie unanim acceptată.
E ok 1, 75, 1, 80 şi greutatea de la 65, 70, 76 kg.

| Rakanishuu a răspuns:

Inaltimea medie a unui barbat de peste 16 ani din Romania este de 1.73m.

| chilledzebra a răspuns:

1.70-1.75,dar depinde foarte mult de genetica parintilor tai/a rudelor, bunici, strabunici. Depinde cu cine semeni si ce mostenesti de la fiecare in parte.