| OnePiece a întrebat:

Care este rostul petardelor?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sa bubuie...

| Fatamuntilor a răspuns:

Teoretic sa sperie sperie spiritile rele.Practic sa sperie lumea si umple sectile de oftamologie!

| LoveSleep a răspuns:

Nu știu, dar bunicu calma câinele cu ele. Îi arunca una în cușcă și ăsta credea că e mâncare. Legenda spune că de atunci nu mai latră.

| GoldenZenith a răspuns:

Din câte știu eu, conform tradiției, zgomotele puternice alunga spiritele rele și pe la sate se obișnuia/obișnuiește să se facă astfel de zgomote prin diverse metode.
Petardele sunt o varianta moderna a chestiei ăsteia. laughing

| BogdanBz a răspuns:

Sa ofere satisfactii barbatilor dornici laughing acum lasand gluma la o parte, din ce stiu eu petardele aveau simbolul de a impusca anul, atunci cand intri intr-un an nou. acum insa nu se mai tine cont, oamenii dau cu petarde fara vreo ocazie speciala.

Răspuns utilizator avertizat