| Ferii a întrebat:

În ce data sunt permise folosirea petardelor?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea data pentru toate persoanele. Folosirea petardelor este permisa doar pirotehnicienilor autorizati.

| sierra1 a răspuns:

Oricând cu excepțiile de mai jos:

a) între orele 24, 00 şi 6, 00, cu excepţia perioadelor autorizate, precum şi a evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;
b) la o distanţă mai mică de 50 m de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 m faţă de cele cu peste 4 niveluri;
c) la o distanţă mai mică de 500 m de instalaţiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare şi livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalaţiile de gaze;

d) la o distanţă mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice şi petrochimice ori pentru alte obiective care prezintă pericol de incendiu sau explozie;
e) în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanşe sau căderi de pietre;
f) pe drumurile publice deschise circulaţiei rutiere, pe aleile pietonale şi în spaţii deschise cu aglomerări de persoane;
g) la o distanţă mai mică de 500 m de păduri.

detalii:
https://evz.ro/......sesti.html

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai permis de artificier și obții toate aprobările legal necesare, oricând.
Altfel, riști cel puțin o amendă plus dosar penal. Și dacă ai sub 16 ani, inclusiv părinții tăi.

| Adi88 a răspuns:

Petardele sunt interzise prin lege. Au voie sa cumpere doar cei care le folosesc la alungatul animalelor salbatice etc in scopuri din astea. Ai voie doar stil artifica, cum ar fi de alea de tinut in mana sau,, vulcani,, de pus pe sol.

| sierra1 a răspuns (pentru Adi88):

Nu prea, ia vezi aci - Legea nr.126/1995

| Adi88 a răspuns (pentru sierra1):

Legea asta e veche, e revizuita, mai cauta...

| sierra1 a răspuns (pentru Adi88):

Nenea, excepțiile citate sunt tot alea