| Mega30 a întrebat:

Care sunt legile in privinta petardelor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este L.126/1995, rep. in 2014 si Normele tehnice aprobate prin HG nr.536/2002.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar artificiile mici sunt permise si legale, petardele sunt interzise si ilegale.

| doctorandus a răspuns:

Dap, dacă stochezi petarde la bloc riști să sări în aer împreună cu vecinii. Deci dacă te prinde Poliția ajungi la bulău.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu sunt niște Cobra care au puterea unei grenade (fiecare bucată).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În principal nu ai voie în preajma instituțiilor publice, școlilor, spitalelor și primăriile! De asemenea este permis doar în preajma sărbătorilor, adică sa zicem de pe 3-4 ianuarie nu mai ai voie sa dai cu petarde!

| ReddY25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici au început de mult

| Standt a răspuns:

Https://www.fanatik.ro/......a-20171518
Unde se zice:
" se interzice comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice din categoria P1. Aici sunt incluse şi petardele"
Si
"Pedepse cu închisoarea pentru cei care nu respectă legea."
Mai gandeste-te ce vrei!

| RadioEREVAN a răspuns:

Varianta scurta: nu ai voie sa dai cu petarde in oameni si animale. Anul trecut a aruncat un puradel in mine cu una, la iesirea din bloc, fiind si in raza camèrei de pe parcare, politia n-a mai avut ce face si a trebuit sa ia reclamatia. Puradelul consiliere psihologica la Asistenti sociali, parintele care i-a cumparat petardele a luat 2 amenzi, total 5600 lei. Asta, dupa plansete si milogeli sa nu se scrie dosar penal. Daca ar fi fost cu vatamare corporala, era mai cu virgula, norocul lor a fost ca aveam caciula si nu mi s-a spart timpanul si au luat doar amenda pe L61. Este interzisa folosirea:
între orele 24:00 şi 6:00, cu excepţia perioadelor autorizate, precum şi a evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;
 -la o distanţă mai mică de 50 m de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 m faţă de cele cu peste 4 niveluri;
- pe drumurile publice deschise circulaţiei rutiere, pe aleile pietonale şi în spaţii deschise cu aglomerări de persoane; de asemenea e interzis langa instalatii de gaz, carburanti, produse chimice, acolo unde exista riscul de alunecari de teren sau pietre.
In concluzie, mare grija cum iti satisfaci nevoia de bum bum, astfel incat sa nu provoci necazuri altora.