| Elena1234456 a întrebat:

Care este semnificatia crucii pentru cei credinciosi? Ce simbolizeaza crucea pentru cei necredinciosi?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Pentru crestini e un simbol sacru; insa chiar inainte de Christos crucea era al treile dintre cele patru simboluri fundamentale alaturi de Centru, Cerc si Patrat.In aceasta calitate ea este atestata inca din antichitate in cultura mai multor popoare din Egipt pana in China. Existe mai multe feluri de a reprezenta o cruce:crucea greceasca cu doua brate orizontale, crucea de Malta, crucea egipteana sau chiar, mai tarziu si legata de crestinism Crucea Sf.Andrei cea care, suprapusa peste crucea stiuta de noi, se afla pe steagul Marii Britanii.In concluzie, crucea este un simbol foarte vechi si importanta sa deriva din faptul ca arata spre cele patru puncte cardinale constituind, astfe, baza tuturor simbolurilor de orientare. Ca element material, nespiritualizat, ea a constituit un mijoc de pedeapsa introdus in antichitate pentru pedepsirea talharilor sau a sclavilor vinovati de tradare, iar acest lucru, transformarea ei in mijloc de supliciu, a fost determinat de asemanarea ei cu un trup omenesc cu bratele desfacute.

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pe vremuri crucea era simbolul torturii.Pana in ziua in care un imparat(lapsus carethinking) a avut o revelatie in care ii zicea ca daca va folosi semnul crucii va catiga batalia.Asta,o data
Si dupa rastignire, cand s-a infintat biserica a devenit simbolul mantuirii.Hai ca nu am fost degeaba la olimpiada la religie
Acum, depinde ce intelegi tu prin necredinciosthinking

| Narfundo a răspuns:

Tu ce sti credincioasa sau necredincioasa de pui intrebarea asta asa? pFf da cred ca va doborat plictiseala.si un copil care nu este la gradinita stie care este semnificatia crucii.Pai si aia daca sunt necredinciosi ce poate sa semnifice crucea?:-| nimic lollaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este semnificatia cruci pentru ne crestini