| LePotato a întrebat:

Care este sensul vietii?
Avem noi oamenii un scop anume?

47 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Ce este omul? Mă aștept să știi regnurile. Omul, din punct de vedere biologic este animal, mai exact un mamifer.
Insinuez faptul că sunt strâns legate de acesta.

| LePotato explică (pentru T0T):

Stiam asta, mersi de informatie oricumwinking

Diferenta dintre animalul de eu si un caine sa zicem, nu este ca eu am suflet(asta daca ar fi sa existe) diferenta este ca eu am constiinta si ma ghidez dupa niste reguli morale, nu? sufletul e o "chestie" care da bine in poezii si cam atat.

| LePotato explică (pentru BlackAndWhite1):

Am presupus chestia asta pentru ca ai zis ca esti sigura...

| LePotato explică (pentru T0T):

Bineinteles asta e parerea mea, nu trebuie sa fie si adevarata. La "concluzia" asta am ajuns eu.

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

E părerea ta. Nu ți-am impus nimic, tu ai vrut să detaliezi ceva, din punctul meu de vedere fără nici un fel de rost. Acum tu prima dată pui problema între un animal și un om. Asta e și toată problema. Dacă omul este animal sau nu. Depinde după ce te ghidezi. Asta am vrut să spun. Acum te întreb pe tine. Cum se face că omul este singurul care prezintă conștiință din milioanele de specii prezente pe planetă?

| LePotato explică (pentru T0T):

Nu am vrut sa detaliez nimic, ci eram doar curioshappy

"Cum se face că omul este singurul care prezintă conștiință din milioanele de specii prezente pe planetă?" -Aici iti pot oferi cateva teorii dar doar atat, teorii. Nimeni nu stie raspunsul la o intrebare de genul, tu daca zici ca stii raspunsul...eu zic ca tu de fapt crezi ca stii raspunsul, In orice caz nu cred ca omul are constiinta pentru ca ar avea suflet(asta inteleg ca vrei sa zici), uite sa zicem ca exista suflet:

Poti sa-mi zici ce este sufletul? da-mi o definitie.
Cum arata?
Din ce este compus?

Probabil o sa-mi dai sau nu niste raspunsuri la intrebarile de mai sus, dar vor fi doar niste presupuneri. Si sa nu ma intelegi gresit, asta e parerea mealaughing si eu la randul meu presupun.Ideea e ca nu prea pot "crede" in ceva ce nu vad, simt.

| vaporwave a răspuns:

Locul perfect pentru a gasi raspunsul e TPU, nu-i asa?
Heh, pai bafta atunci

| Copac13 a răspuns:

De obicei in regnul animal multe specii traiesc doar ca sa isi asigure mostenitori adica dupa ce se *** si o lasa pe una insarcinata si au siguranta ca cineva le va duce genele mai departe pot sa moara impacati

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Eu nu zic că știu răspunsul. Nu am afirmat așa ceva. Aș fi tâmpit să afirm așa ceva. Oricum frumos mod de a îl eschiva. Nu există nicio teorie științifică care să explice faptul că doar o specie a reușit să evolueze la un asemenea nivel.
Sufletul este esența fiecăruia dintre noi. Nu arată în niciun fel, sau nu știu eu cum arată. Nu este ceva material. Acum dacă ar fi ceva material băgăm principiile entropiei, sufletul nu ar putea exista în aceeași formă, dacă ne gândim și ne raportăm la materie. Nu face parte, deci, din această sferă. Nu are formă. Poate să fie ceva nevăzut. Deja știm că ochiul nu poate percepe foarte mult, percepe în limita unor frecvențe, lungimi de undă. Sunt foarte multe lucruri pe care nu le vedem, adică sunt lucruri de care habar nu avem, nici nu știm cât de multe, încât dacă nici noi nu le vedem dapoi să le și înțelegem. Nu știu din ce este compus și nu cred că există un asemenea răspuns. Tu ai înțeles greșit dacă consideri că eu fac aici pe Nostradamus. Nu. Mi-am exprimat opinia. Eu așa simt să consider. Și nu doar simt, dacă punem cap la cap niște lucruri deja nu se leagă tot. De ce nu se leagă lucruri? De ce nu devine ceva cert? Din cauză că nu știm. Sunt prea multe lucruri care aparțin sferei necunoscutului. Acum tu îmi ceri niște răspunsuri și tot mă pui să detaliez. Adică ai pretenția să detaliez niște probleme pe care nimeni nu le știe. Ori mă crezi un cretin, ori nu îți dai seama cum se pune problema în aceste cazuri. Putem să ne dăm cu părerea dar problema trebuie pusă pe lucrurile principale, dacă detaliem deja ar trebui să ne scriem o poveste sau să inventăm o dogmă. Dogmele ai de unde să le iei. Eu le respect pe toate până într-un punct așa cum și îmi formez o părere până într-un punct. Așa este normal.

| LePotato explică (pentru T0T):

Nu ma eschivez, nu am de celaughing asta e parerea mea si mi-am exprimat-o.

Vad ca m-ai inteles gresit, anyway...cum eu iti respect parerea sper ca si tu o vei respecta pe a meahappy

| T0T a răspuns (pentru LePotato):

Eu respect fiecăruia opinia. Așa se face într-un mediu, comunitate civilizată.

| LePotato explică (pentru Anonima0000000000):

M-ai lamuritrolling on the floor

| Anonima0000000000 a răspuns:

Pui nu pot sa iti vad raspunul.

| LePotato explică (pentru Anonima0000000000):

Am inteles

| CoryIOU a răspuns:

Sa devenim Oameni

| EddieEne a răspuns:

Avem scopul de a nu fi prosti, dar se pare ca in Romania, noi cam traim degeaba! xD