| anonim_4396 a întrebat:

Care-i faza cu copiii din ziua de azi? De ce multi scriu in felul asta?
-"O fost" in loc sa scrie "A fost"
-"S-o dus" in loc sa scrie "S-a dus"
Etc...

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

Stiu.Oamenii nu prea mai au stilul lor original.Doar sa copieze stiu.

46 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Scriu fonetic. Asa pronunta ei acasa, in dialectul regiunii in care locuiesc si tot asa scriu.
Am, totusi, senzatia, ca o fac mai mult pentru trolling.
Inca n-am vazut pe cineva din Moldova (regiunea, nu tara) care sa intrebe cum se mureaza curechile sau cand se butasesc trandahirii. Pentru ca, desi la ei, asa se pronunta, stiu foarte bine ca nu se fac intelesi cand folosesc regionalisme.

| Kaℓi a răspuns:

Asta-i cea mai mica problema...

| Clorox a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu mi se pare o problema mica, este chiar o problema pentru mine. Multi habar n-au sa scrie, dupa ce ca esti praf la gramatica mai si imiti nu stiu ce dialect ca sa te dai ''mai smecher''. Acest lucru este enervant!

| Kaℓi a răspuns (pentru Clorox):

Ah, va referiti la o problema particulara si... locala. Eu generalizam putin happy

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Clorox):

De ce trebuie sa tte enerveze? Iti afecteaza viata intr-un anume fel? Atunci porblema nu e la ei, ci la tine. Nu are niciun sens sa te influenteze asemenea lucruri. Tine de personalitatea ta si modul tau de a gandi.

| RAY a răspuns:

Posibil ca asa se vorbeste prin moldova, eu stiu ca se pronunta, se scrie a fost o data o generatie de aur care se va ucide singura in 89 pret de o luna ca prosti uni pe alti, revenim dupa 27 de ani unde tot acelasi prosti au supravetuit

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu sunt forme greșite. Sunt forme populare acceptate de limba română.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Desi poti scrie si in dialect si e corect? de exemplu in banat se pronunta gimineața la dimineata e ok?

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Nu. Evită aceste dialecte în forma scrisă. Încearcă să folosești formele literare ale cuvintelor, mai ales la examene.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Pacat ca am terminat scoala ca le scriam numa in dialect, banuiesc ca gramatica e mai usoara in dialectul banatean

| Clorox a răspuns (pentru floresdemayo):

Stiu asta, si stiu ca sunt corecte, dar nu inteleg de ce toti copiii vorbesc asa.
Cunosc multe persoane care nu au dialect ardelean dar tot vorbesc asa.
Din cate am inteles s-au luat dupa un youtuber.

| LoveSleep a răspuns:

Sunt ardelean, urasc accentul și în folosesc foarte puțin.
După mine, "o fost" sună patetic, dar "o să fie", sună bine, pentru că "va fi" pare prea formal. Sau "o să (fac ceva)". "Voi face" îmi sună exagerat. Nu știu de ce, poate pentru că am crescut la țară și nu eram obișnuit cu limbaj de genul.

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns:

E vorba de dialect. Moldovenii folosesc aceasta exprimare, dar nu sunt singurii.
Literar se vorbeste si se scrie in mass-media.

| SG1995 a răspuns (pentru dannyel86):

Nu e molodvean ci ardelean.

| Marcelyn a răspuns (pentru SG1995):

Si in moldova la fel se pronunta (cine o fost pe acolo stie):-)

| SG1995 a răspuns:

E vorba de un regionalism ardelean, la noi în sat așa se vorbește.

| Clorox a răspuns:

Nu bag de seama...

| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca asa si pronunta. Unele lucruri nu trebuie schimbate, cum ar fi dialectele, accentele. In Ardeal se vorbeste asa.
Desigur, daca textul este oficial e nevoie sa scriem cat se poate de corect, dar intr-o convorbire pana si americanii au prescurtari.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Astea nici să vrei nu le schimbi, doar eventual dacă-ți schimbi reședința.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu prea am avut tangete cu persoane de genul, iar daca am avut, am ignorat asta, fiindca mi se pare ceva nesemnificativ, nu vad ce relevanta ar avea in a-mi face o impresie de o persoana.

| Clorox a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu este vorba de impresie, devine ridicol. Nu ma refer la ardeleni, ei au tot dreptul pentru ca asta-i dialectul lor, dar copiii in general din orasul meu, toti vorbesc asa straight face

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns (pentru Clorox):

Lasa,o sa fie bine :*

| ShaOfHatred a răspuns:

Eu sunt din Ardeal.Asa vorbim noi ardelenii. Eu am o scuza, ceilalti treaba lor.
Btw noi mai zicem si "No" sau "Ase"

| Clorox a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Mai, nu m-am referit la voi Ardelenii. Am inteles din intrebarile anterioare ca sunt anumite persoane care il imita pe Codrin Bradea.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Clorox):

Pai Codrin Bradea e un fel idol al tinerilor din ziua de azi. Deci se poate.
Btw: Respect Codrin Bradeawinking

| Clorox a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Si mie imi place tipul, doar ca este enervant cand cineva il imita...

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Clorox):

Stiu.Oamenii nu prea mai au stilul lor original.Doar sa copieze stiu.

| ShaOfHatred a răspuns:

Multumesc pentru funda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În cazul meu... pentru că îmi place.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu sunt din Moldova, dar niciodata nu am vorbit cu dialect si nu am intalnit persoane care o fac.

Răspuns utilizator avertizat
| Yasmin875 a răspuns:

Sunt unii care folosesc viitorul popular.Cred ca sunt moldoveni.

Răspuns utilizator avertizat
| CdeMetal a răspuns:

Codrin Bradea.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Nu stiu de ce doar jewlie a vorbit despre Codrin Bradea.

Motivul pentru care o gramada de copii folosesc accentul asta,chiar de nu sunt ardeleni, este Codrin Bradea.
El e ardelean, el a adus aceasta "moda", din 2013, parca, pana acum.

| cevdet a răspuns:

Mai intrebi? Sunt (semi)analfabeti.
Si, citind raspunsurile, iti spun ca NU e vorba de un dialect. Odata, pentru ca nu asta inseamna dialect (vezi dex), si apoi, in toata tara, cei ce nu au educatie vorbesc asa. Dar mai ales tinerii. E un fel de prescurtare a expresiilor, dar care a degenerat in expresii inexistente. Scoala de azi le da doar diplome, nu si cunostinte.
Uite acest exemplu: https://www.tpu.ro/......a-relatii/
Ce inseamna "teenagerii" sau "a prieteni" (studentii prietenesc)?

| sEusebiu a răspuns:

Se numesc regionalisme si asa se vorbeste in Ardeal, edificate inainte sa vorbesti ca incultu', oh vai scuza-ma trebuia sa spun "ca un incult"?

| Clorox a răspuns (pentru sEusebiu):

Daca stateai si citeai raspunsurile anterioare unde am precizat ca nu m-am referit la dialect iti dadeai seama ca nu trebuia sa mai scrii degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Jewlie a răspuns:

Codrin Bradea. Daca stii despre cine vorbesc, stii la ce ma refer. Daca nu il stii, cauta-l pe Youtube si vei intelege.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.

| Theo94 a răspuns (pentru Jewlie):

Cam toti vloggerii care sunt din ardeal, primii vloggeri sau majoritatea din primii din Romania de acolo sunt, de acolo si accentul.

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Jewlie):

Adică toți care vorbesc așa se uită la Codrin Bradea fiindcă e singurul care are accentu' ăla sau ce? laughing

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Jewlie):

Daca tu il stii doar pe el, esti atat de inchis si nu iti dai seama de ce este in jurul..mai bine numai comenta de parca ai stii tu totul. Este un dialect amuzant, intre copii se mai spune ca e "taranesc" si suna misto. Doar pentru ca o perosna urmarita de niste pusti vorbeste si ea la fel, nu inseamna ca toti au luat-o de acolo. Si eu mai vorbesc asa cateodata, am vazut in general in diferite comedii romanesti, nu la Codrin. Nici macar nu stiam ca el vorbeste asa, acum am aflat din comentariul tau. Cum explici asta? Motivele fiecarui copil sunt diferite, nu este un singur factor care i-a determinat sa vorbeasca asa cum presupui tu.