| PringAloe a întrebat:

Care-i faza cu "Mineritul de Bitcoin", cine stie sa imi explice?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Mineritul de bitcoin e un mod "elegant" de a pierde multi bani.
Te-ai trezit foarte tarziu. Ai pierdut trenul.
Daca puneai intrebarea asta prin 2012-2015 erau ceva sanse sa te imbogatesti.
Mineritul in ziua de azi iti aduce castig doar daca ai curent gratuit sau foarte foarte ieftin.
(bulgarii au curent foarte ieftin in Europa, urmati de unguri... Iar in Islanda si Rusia nu stiu exact cat e curentul, dar acolo renteaza oricum, datorita climei mai reci---> placile video nu vor avea nevoie de multa racire si vor functiona mai eficient, consumand mai putin curent )

Pentru ca ai nevoie de minim 1-2 placi video pentru inceput (pentru a face castig ai nevoie de cat mai multe, de la 5 in sus).
Nu orice placi.
De la nVidia de la 1060 in sus (1070 e printre cele mai eficiente. raport Mhash/consum curent).
Dar cele mai bune sunt seriile RX 400 si RX 500 cu 8 GB memorie de la AMD. (RX 470, RX 480, RX 570, RX 580).

Pentru a mina, trebuie sa conectezi mai multe placi video de acest gen la un PC (aproximativ mediocru, insa cu sursa foarte puternica), si sa folosesti un software special (exista mai multe, in functie de ce vrei sa minezi, sau in functie de firma de placi video folosite).
In timpul minarii, placile efectueaza calcule (nu intru in detalii acum) si functioneaza la capacitate maxima. Asta inseamna ca vor consuma foarte mult curent, se vor incalzi mult si pe deasupra, ventilatoarele lor vor emana destul de mult zgomot.
PE masura ce creste numarul de mineri, cantitatea de bitcoin pe care o castigi pentru un calcul complet - scade.

Practic, in ziua de azi, doar pierzi, daca minezi aceasta moneda in Romania. Iar in Germania unde ma aflu eu, pierzi dublu (pentru ca pretul curentului electric e aproximativ dublu fata de Romania)

Explicatii mai detaliate despre ce este bitcoinul, gasesti prin postarile mele anterioare, am explicat destul de clar mai demult.
Sau mai bine pe YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=kqNv13skeVU

https://www.youtube.com/watch?v=HyMgZwDOKHM&t=18s

Cel mai de neinteles lucru pentru majoritatea, este "Prin ce minune primesc bani reali pe ceva "virtual", intangibil?"
Raspuns: Pentru ca a fost adoptat de catre unele companii (tot mai multe) ca metoda de plata, si pentru ca exista cerere si din partea oamenilor.
Asa au aparut case de schimb ce cumpara sau vand bitcoin de la cei care il detin. Scorurile le stii deja, din moment ce ai pus intrebarea.

Orienteaza-te daca chiar vrei, spre monede mai noi, unde nu castigi mult. Acolo, daca ai noroc, ai un castig mic, dar sigur.
Cu bitcoin doar pierzi timp si bani.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un stres, trebuie sa ai o camera plina de pc-uri interconectate si costa mult afacerea. Facturile scumpe si intretinerea la fel

| EneCristian a răspuns:

Deci iti vei folosii placa video sa minezi bitcoin( adica sa faci diferite operatii si calcule) in special grafice pentru o platforma la alegere( depinde mai multe feluri de criptomonede ) cu cat rezolvi mai multe probleme de astfel cu atat devin mai complexe scopul este sa ajuti un server sau sa fi baza companiei cum ar veni ( valoarea ei fluctueaza des). In general dureaza ceva pana sa scoti bani si trebuie sa vezi cata electricitate consumi ca sa vezi daca vei scoate profit.