| KristalPop a întrebat:

Care limbă antică (latină, greacă veche, sanskrită etc.) vi se pare cea mai interesantă şi cât de bine o cunoaşteţi sau vreţi măcar să o învăţaţi?

Răspuns Câştigător
| ShadeAdda a răspuns:

In prezent la liceu studiez latina si greaca veche (koine). Asa ca pot spune ca dintre cele doua cel mai mult imi place greaca veche, in special alfabetul. La inceput pare ciudat, dar dupa te obisnuiesti cu el, mai ales dupa ce incepi sa scrii dupa dictare. Partea de gramatica e mai complicata, dar daca stii regulile de baza ale limbii o iei pe logica inveti si gramatica, mama ei de gramatica! laughing

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Latina. Desi am studiat-o 2 ani la liceu, nu am ramas cu mare lucru, pe de o parte fiindca nu eram foarte interesat la momentul respectiv si pe de alta parte pentru ca nu o studiam (adica nu ni se preda) in mod constant sau serios, ora de ora.

| ellaells a răspuns:

Parerea mea e ca sunt cam inutile, odata ce nu se mai folosesc nu vad de ce ar trebui invatate happy Cele mai frumoase, dupa parerea mea sunt italiana si engleza

| KristalPop explică (pentru ellaells):

Mie unul mi se par extrem de interesante limbile vechi. De la greaca veche la sanksrită, de la persana veche la latină, pot zice că le ador. Deşi îmi plac limbile străine în general. Consider finlandeza, feroeza şi sârba ca fiind preferatele mele. Mi se pare un păcat ca măcar orele acelea în care se predau limbile astea să nu se ţină în mod serios. Deşi mai tot sistemul de învăţământ românesc e o glumă, dar asta este pentru altă discuţie. big grin

| ellaells a răspuns (pentru KristalPop):

Tocmai de asta si zic, cine are rabdare sa le invete foarte bine, eu una nu cred ca sunt asa importante, sunt interesante dar nu cred ca as avea rabdare sa le invat happy

| punkbuster9988 a răspuns:

As vrea sa invat greaca veche-nu ca sa vorbesc(de parca as avea cu cine) ci ca sa cunosc bine alfabetul in caz ca voi avea nevoie vreodata sa descifrez o inscriptie sau cine stie?