| LiimeXdx a întrebat:

Care limba straina va place mai mult?
Franceza sau engleza? De ce?
Mie imi place engleza pentru ca e o limba foarte interesanta si dupa mine e usor sa memorezi diferite cuvinte.

10 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Dintre cele doua, engleza, intotdeauna. Nu suport franceza, desi nu mi se pare o limba dificila. Nu imi place cum sunt si in general. Deci prefer engleza.

| mona a răspuns:

Engleza pentru ca se vorbeste in orice tara mergi, comunici usor

| єχcєєℓ a răspuns:

Sunt de acord cu tine + că engleza e limbă internațională și îți e mult mai ușor să te descurci în străinătate cu engleză decât cu francezăwinking

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Engleza imi place mai mult love struck.
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza.
Detest franceza, cu toate grupele ei de verbe imposibile.
Dezavantajul limbii engleze îl reprezintă diferențele de gramatică, apoi ar mai fi cele de formulare a propoziților, condiționalele, dar mai ales cuvintele folosite în anumite contexte ce la noi ar putea însemna același lucru: do vs. make, genuine vs authentic. Te poți obișnui.
La franceză e gramatica mult mai asemănătoare limbii române, dar verbele mă disperă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franceza e un ****. Mie mi se rupe limba-n gura cand vorbesc franceza plus ca la engleza ma pricep mult mai bine.

| FearOfTheDark a răspuns:

Urasc franceza.Nu mi-a placut niciodata cum suna.
Engleza imi place pentru ca am auzit-o in multe locuri si mi s-a parut interesanta.

| kzd a răspuns:

Engleza. Am facut franceza in generala si fecare forma a verbului era altfel, macar la engleza e o singura forma si e limba internationala. Acum fac germana la liceu laughing si intr.un an nu am invatat nimic laughing.

| AlexandraPrincess a răspuns:

Engleza

| RockPassion94 a răspuns:

Iubesc limba romana..Sunt o nationalista convinsa.
Nu-mi displace engleza, desi nu-s experta.laughing
Franceza in schimb mi se pare foarte romantica si uneori regret ca n-am avut rabdare s-o invat calumeahee hee