| edygman a întrebat:

Care motociclete sunt mai bune : cu lant, cardan sau curea?
Care este diferenta?

2 răspunsuri:
| adrian_6090 a răspuns:

Ambreiajul motocicletelor este de obicei de tipul umed, cu ungere în baia de ulei sau separată. Ambreiajul de tip uscat este şi el destul de raspândit. Cutia de viteze are cinci sau şase trepte de multiplicare.

Transmisia finală cea mai răspândită este cu lanţ, mai rar cu cardan sau curea de transmisie.

| sKilL a răspuns:

Cu lant sunt cele mai bune, pentru ca sunt mai de durata fata de cele cu curea, asta stiu sigur, nu stiu cele cu cardan cum se comporta. dar, garantat, cele pe lant sunt bune, orice motociclist bun ti-ar recomanda asta ( eu nu sunt motociclist deloc, dar am prieteni ) have fun!