| Lydia28 a întrebat:

Care sunt cele mai pretioase opale?
(ma refer la culoare: albastre, albastre si rosii sau cele cu irizatii rosii, albastre, portocalii si verde la un loc)

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Atunci cand evalueaza opalul, expertii incep cu culoarea sa de fond. Se cauta o culoare de fond cat mai inchisa si un joc de culori cat mai viu.
Cel mai pretios opal este cel care are ca si culoare de fond gri inchis: este cunoscut ca si opal negru. Opalul care are culoarea de fond alb sau o culoare deschisa, numit opal alb, este mai comun si mai accesibil ca si pret.
Opalul translucid/transparent este opal cristal si se incadreaza ca valoare intre opalul alb si cel negru. Dupa culoarea de fond, valoarea opalului tine de cantitatea si distrubutia jocului de culori. Opalul ideal prezinta tipare mari ce acopera intreaga suprafata a pietrei, in toate culorile spectrului, inclusiv rosu. Dar aici intervine preferinta fiecarei persoane.
mai multe vezi aici :
http://www.bbcollection.ro/Prezentare_pietre_pretioase-21.html

| Lydia28 explică (pentru zdrangoi):

Scuze, nu cred ca m-am exprimat corect!
Doream sa imi dai ca raspuns unul dintre cele mentionate de mine: albastre; albastre si rosii sau cele cu irizatii rosii, albastre, portocalii si verde la un loc!
Multumesc.