| Denis777 a întrebat:

Care sunt efectele negative ale perlandezului? adica e nociv prin inhalare, daca consumi o perioada lunga de timp ce patesti?

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Consumul de inhalante in general:

Daca a consumat inhalante, atunci: este ametit (ca si cand ar fi consumat alcool), vorbeste nearticulat, are dificultati in a-si controla musculatura, are iluzii si halucinatii, isi poate pierde cunostinta, este somnolent, are dureri de cap, este nervos, agresiv, apatic, are capacitate redusa de a judeca, nu are pofta de mancare, are reflexe incetinite, isi poate pierde echilibrul, este dezorientat, are capacitate slaba de concentrare a atentiei.
Pe termen lung, consumul de inhalante determina: tulburari de crestere, tulburari ale aparatului genital, scaderea imunitatii, anemie accentuata, boli ale aparatului respirator, comportamente deviante, dependenta fizica si psihica.

| Denis777 explică (pentru LolaLollita):

Am patit cam tot ce ai spus, perlandezul(pernandez sau cum doriti sa ii spuneti)depinde din ce inhalezi poate provoca si excese de panica, nu iti strica pofta de mancare dimpotriva.

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„perlandez"? Numele corect al adezivului folosit și ca drog este „prenandez".
În principiu îți poți irita grav căile respiratorii. Dacă ai un pic de ghinion, iritația respectivă poate duce la un puiuț de infecție.
Infecția aia netratată duce la un deces dureros.

Salut.

| darrio2007 a răspuns:

In primul rand este prenadez.Ai auzit de aurolaci? Cei care trag din punga? Este nociv. Vrei sa arati ca ei?

| Delicacy a răspuns:

Lasă-mă să ghicesc, ai inhalat şi tu sau un prieten de al tău...

| Denis777 explică (pentru Delicacy):

Nu ai ghicithappy am invatat singur, incepand cu tubul, apoi de la cineva cu punga.

| Delicacy a răspuns (pentru Denis777):

Îţi dai seama că nu cred nimic din ceea ce spui, nu? Dacă făceai tot ce ai spus tu, până acum numai erai în stare să scrii la computer, de fapt nu erai în stare de nimic... poate doar într-o stare de abolie.

| Denis777 explică (pentru Delicacy):

,,Delicacy" Daca ma crezi sau nu imi e tot una, scopul meu este sa fac persoane necunoscute sa ma creada.Nu ai de unde sa stii daca nu incerci si daca nu cunosti persoane care practica,,sportul asta" pernandezul iti distruge neuronii,afecteaza memoria,circulatia,iti da organismul peste cap,mirosul persista in gura multe zile, poti face excese de panica, scurte pierderi de memorie, afectarea gandirii si a memorie. Daca pana acum nu am ajuns planta nu cred ca o sa imi creasca maine radacini, pe scurt nu imi pasa ce crezihappy.

| Delicacy a răspuns (pentru Denis777):

Dacă ştii care sunt efectele acestui "sport", atunci de ce mai întrebi?
Şi parcă spuneai că scopul tău este să faci persoanele necunoscute să te creadă, atunci de ce spui că nu îţi pasă? Te aşteptai numai la răspunsuri pozitive? Trăieşti într-un continuu paradox, copile.

| Denis777 explică (pentru Delicacy):

Cred ca nu am scris nu reformulez: Scopul meu nu este sa fac persoane necunoscute sa ma creada, posibil sa fie efecte pe care nu le cunosc nu sunt medic, de ce sa ma astept la raspunsuri pozitive?

| Delicacy a răspuns (pentru Denis777):

Când am spus răspunsuri pozitive, mă refeream ca toată lumea să te creadă şi să te ajute.
Dar ce rost mai are să afli toate efectele secundare dacă tu faci asta de multă vreme? S-ar presupune că trebuie să le fii simţit deja pe pielea ta...

| Denis777 explică (pentru Delicacy):

E adevarat ca am simntit pe pielea mea toate efectele, ma gandeam daca intr-o zi bag 20 de tuburi, e posibil sa imi cedeze inima.Normal ca nu ma astept doar la raspunsuri pozitive

| alyna97 a răspuns:

Da dc vrei sa consumi prelandez? raised eyebrows

| Denis777 explică (pentru alyna97):

Consum de 5 ani.big grin happy straight face

| alyna97 a răspuns (pentru Denis777):

Doa... straight face