| floricicadecolt a întrebat:

Care sunt fructele voastre favorite, vara?

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Pepenele, desigur.
Ah, şi vişinele. big grin
Dar ale tale?

| Furculingură a răspuns:

Căpşunile, pepenii, cireşele, prunele şi zmeura.

| Musique a răspuns:

Îmi plac rodiile, indiferent de anotimp.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Merele.
Simple si bune.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Toate,dar sa spun "pepenele rosu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepenii,căpşunile,cireşele şi prunele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepenele rosu, ciresele si visinele.

| fadnox a răspuns:

Erau nişte piersici pe aici, mai bună e ciocolata

| georgeta27 a răspuns:

Pepenele

| comsacodrut a răspuns:

Pepeni,capsunile,nectarinele,piersicele,merel si bananele (chiar daca nu sunt din anotimpul vara)

| LiimeXdx a răspuns:

Buna!
Pai in general vara asta as manca cu multa placere merele, bananele, capsunile si pepenele rosu.

Dar ca sa nu te ingrasi poti manca urmatoarele:

Vata de zahar

Cu siguranta te sperie numai gandul ca aceasta delicatesa a copilariei este obtinuta, majoritar, din zahar, inamicul numarul unu pentru corpul tau. Totusi, o vata de zahar de marime medie are doar 220 de calorii si 0% grasimi, mai putin decat un mar caramelizat sau decat o felie de negresa, care are o valoare energetica de doua ori mai mare.

Pepene rosu sau galben

ndiferent de culoare (roşu - numit popular lubeniţă - sau galben, cunoscut şi sub denumirea melon), pepenele este o sursă esenţială de vitamina A şi de potasiu, nutrienţi ce păzesc sănătatea ochilor, reglează tensiunea arterială, prevenind accidentele vascular-cerebrale, şi susţin sistemul muscular, preîntâmpinând pierderea de masă osoasă şi osteoporoza.

Alt atu: acest fruct de sezon conţine foarte multă apă şi o cantitate infimă de calorii. Aşa că ajută corpul să se hidrateze şi îl detoxifică (fiindcă apa pe care o furnizează miezul, fie el roşu sau galben, se elimină iute, luând cu ea toxinele din organism).

Marul

Bananele

O zi buna!

| AngelAndreea a răspuns:

Piersici, nectarine

| Live4Fun a răspuns:

Pepenii galbeni, bananele, ciresele, prunele, capsunile, caisele si merele de vara big grin Am mai multe doar ca nu le pot enumera laughing

| Live4Fun a răspuns (pentru Live4Fun):

Aaa da, si rodiile imi plac foarte mult big grin