| Thecurious a întrebat:

Care sunt motivele pentru care scartaie podeaua din lemn?

5 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Cel mai probabil fiindaca lemnul este vechi sau este uzat.
Podele din lemn, scândură sunt pe grinzi, care cu timpul cedează, se uzează, spre exemplu din cauza mersului de suprafață respectiva.
Problema devine și mai vizibila pe timp de noapte, atunci când nu te mai poți odihni din cauza lor laughing
Atât știu eu, însă am preluat o informație care poate te-ar ajuta sa rezolvi o astfel de problema.

,, Solutia "ca la carte" scoasa pardoseala de lemn, verificata sapa - sa fie dreapta, izolata pentru umezeala, peste ea pus un strat de izolatie cum se pune la parchetul nou (o folie), pus din nou lemnul, imbinat cu adeziv. "

Numai bine, sper ca am putut ajuta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lemnul podelei este tăiat dintr-un copac și apoi uscat.
Trunchiul unui copac unește rădăcinile de unde copacul se aprovizionează cu apă, pe care apoi o transmite sus la frunze.
Acestea sunt vase capilare prin care apa urcă singură. fără să o impingă cineva în sus înafară de aderența apei la pereți în vasele capilare. Aceste vase capilare sunt foarte subțiri, altfel apa nu ar urca în ele.
Când se usucă ele sunt elastice și vibrează când sunt excitate mecanic. Astfel la o vioară, se excită corzile viorii iar vibrațiile corzilor sunt transmise la corpul viorii. Acesta fiind din lemn, vibrează în el vasele capilare uscate.
La fel când exciți mecanic vasele capilare uscate din lemnul podelei, care este prins în cuie sau lipit, ele sunt lovite și vibrează iar sunetul produs este scârțâit.

| Andreeush a răspuns:

Lemnul probabil sa uzat cu trecerea anilor.

| Hammurabi a răspuns:

Principalul motiv e pentru că, calci pe ea.
Scârțâie și fără să calci pe ea. Dar ăsta e un alt capitol.
Sweet haunted houses.

| gogu220 a răspuns:

Lemnul în timp se usucă şi se creează un spatiu numit luft. Când tu calci acest luft produce un scârţâit.