| AvalohAlyn a întrebat:

Cartea sau filmul? De ce?

Răspuns Câştigător
| Alrawan a răspuns:

Depinde de carte/film. În carte, totul este detaliat, pe când în film, e făcut în mare poate şi din cauza timpului insuficient pentru a introduce toate detalile din carte şi pentru faptul că cel care îl vizionează probabil şi-ar pierde cheful să vizioneze un film de 3-4 ore. În carte îţi poţi imagina tu fiecare şcenă, personajele, totul. Pe când filmul e făcut pe baza imaginaţiei unei singure persoane. (sau mai multe) Sunt foarte multe cazuri în care filmul nu are nici măcar 20% legătură cu cartea, dar sunt şi cazuri în care e 100% aceaşi poveste, detalii, tot. Gen, Under the Dome, cartea şi serialul sunt diferite ca distanţa de la cer la pământ, pe când The Hunger Games e 100% ca şi cartea (fiind şi cel mai perfect şi genial film ever). Sunt unele cărţi după care chiar mi-aş dorii să se facă un film, dar sunt şi unele filme făcute după cărţi care sunt eşecuri totale, cum ar fi 50 shades of grey. Dar eu una le-aş alege pe amân2. Iubesc cărţile, dar ador şi să văd filmul, să simt toată acţiunea şi să văd cum ar fi povestea din carte şi din ochii altei persoane.

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Cartea, pentru ca poti descoperi lucruri pe care cei care fac filmul nu o pot face.

| dannyel86 a răspuns:

Cartea. Pentru ca filmul reprezinta una din viziunile asupra operei. De fiecare data cand citesc cartea, in mintea mea se naste un scenariu, un decor, un personaj imaginat, pe care altul poate il vede altfel. In film, totul iti este impus de o echipa care lucreaza la un proiect de acest gen. Citind cartea, ai posibilitatea sa construiesti lumea ei in maniera personala. Uneori filmul nu respecta cartea; un alt motiv serios pentru care aleg textul scris.

| Florentina9210 a răspuns:

Cartea, e mai interesanta.

| AirănMeidăn a răspuns:

filmul pentru ca nu am timp sa citesc o carte intreaga si pentru ca e mai simplu sa te uiti la film

| Anonimuserr a răspuns:

În carte sunt informații cu lux de amănunte care le asimielzi. În film este mai schematic așa, dar oricum fiecare film este făcut de un regizor este puțin diferit față de carte.

| Sociopat a răspuns:

Filmul. Imi plac filmele.

| kyliejenner a răspuns:

Ambele

| Alexandra4500 a răspuns:

De ce nu ambele, citesti cartea iar filmul sa-l vezi doar ca sa vezi cum ar fi in realitate. Asta daca ar fi filmul dupa respectiva carte.

| DanielCD a răspuns:

Cartea, pentru ca iti poti face filmul tau! Iar cititul dezvolta vocabularul, personalitatea, gandirea, "dechide minti"! 5 minute din film pot avea 4-5 pagini, deci este superficial!