| octa2021 a întrebat:

Cat castiga un instalator bun in Romania, pe cont propriu?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Minim 1000 euro pe luna, daca esti la curent cu ultimele tehnologii. Adica daca stii sa proiectezi sisteme de incalzire pe lemn, gaz, peleti, panouri solare, etc.
Asta pe cont propriu + un ucenic, ca unele treburi nu pot fi facute decat in 2.
In echipa de 2 instalatori particulari, poti face 1000e de caciula, intr-o saptamana.
Am un prieten in domeniu, ocazional lucrez cu el. Se ocupa in principal de instalatii sanitare si de incalzire, la constructii noi (vile, pensiuni). Face si afaceri cu materiale, ca si-a facut niste prieteni importatori, si aduce clientilor materiale mult mai ieftine decat la depozitele locale.

| octa2021 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu mai am pana termin si vreau doar sa ma informez.

3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Pai fara serviciu, depinde de cati clienti gasesti si cat de mult cauti, cat te poti deplasa, cat de populat este locul in care locuiesti.

| Stoica_Edi_1990 a răspuns:

Tatal meu face in jur de 6000-8000 de lei pe luna, depinde de lucrari.