| dany1988122 a întrebat:

Cat consuma un SSD si un HDD.Fiecare imparte. HDD de 1000 GB si un SSD de 240 GB. Ma refer la curent

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu consuma cine stie ce, is alimentate la citiva volti.
Un 1TB HDD de 2.5, ca idee cum este cel pentru laptop, are 5 V si 800 ma.
Un SSD banui ca tot voltajul ala dar mai putini amperi, uite nu am fost curios pentru ca nu prezinta importanta la consum, adica este neseminificativ, trebuie sa mergi non stop ani de zile sa spui ca platesti ceva care tot nesemnificativ o sa fie ca bani.

Cum zixce si NLS pe aici consum mic, neseminificativ.

| NLS a răspuns:

Un HDD consuma intre 1 si 10W pe ora, in functie de ce face utilizatorul pe PC (maximele se ating la copiere de fisiere de dimensiuni mici, si de asemenea, la mutarea acestora pe alt mediu de stocare).
Poti socoti o medie de 5W pentru intervalul de timp in care folosesti calculatorul mai lejer.

Un SSD SATA consuma aproximativ 3W cand copiezi, si ~10-20mW cand nu faci nimic cu PC-ul.

In afara de curentul folosit, trebuie sa tii cont de urmatorul aspect:

Pentru a muta 7000 de fisiere de pe un stick (sa zicem rapid, USB 3.0+) pe un HDD:
e nevoie de (sa zicem) 30 de minute.

Pentru a muta aceleasi 7000 de fisiere pe un SSD SATA, e nevoie de 8 minute.

Dupa ce termini de copiat, nu mai exercitii stres asupra SSD-ului si HDD-ului, astfel curentul consumat este nesemnificativ, mai ales in cazul SSD-ului.

Deci oricum ai privi, chiar si DACA cele 2 ar avea un consum egal de electricitate in "full load",
datorita faptului ca SSD-ul e mai rapid, economisesti curent.