| anonim_4396 a întrebat:

Cât costă eliberarea pașaportului?

4 răspunsuri:
| Subsemnatul123 a răspuns:

258 de lei taxa (pasaport simplu electronic valabil 5 ani)
10 lei taxa de timbru
Si 10 lei daca vrei sa ti-l trimita prin posta la adresa ta. In rest nu costa nimic. Am auzit ca recent s-au eliminat niste taxe, acum nu stiu daca mai sunt in vigoare preturile mentionate.

| anonim_4396 explică (pentru Subsemnatul123):

E valabil 10 ani dacă am peste 18 ani? Când mi-l reînnoiesc trebuie să plătesc tot atât cât plătesc când îl obțin prima oară?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tocmai ce am vazut acum ca s-a dat o lege prin care pasapoarte vor fi valabile 10 ani pentru adulti. Al meu e valabil 5 ani ca l-am facut anul trecut. Ca sa-l reînnoiesti trebuie sa platesti aceeasi taxa de 258 de lei si trebuie sa aduci si pasaportul vechi. Cred ca daca trimiti direct banii in contul agentiei de evidenta a pasapoartelor, nu cred ca trebuie sa mai platesti taxa de timbru de 10 lei, eu am platit-o ca am depus banii la posta. Sa nu uiti ca daca depui banii in cont ai nevoie sa-ti dea si chitanta, s-o ai la tine in caz de orice cand te duci la programare.