| RAY a întrebat:

Cat de mult in viitor va ganditi voi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Din pacate eu ma gandesc mai mult in viitor, nu vreau sa ajung batran, bolnav si singur, nu m-as suporta, se apropie si nu e bine, dar asta vine putin de la depresie, in mod normal nu ar trebui, teama ar trebui sa apara in momentul in care fapta se intampla. In mod normal trebuie sa ne gandim in prezent si maxim la viitorul f apropiat, ce fac peste o saptamana, sau ce fac maine.

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma gandesc ca in viitor o sa ma gandesc suficient de mult.

| GoldenZenith a răspuns:

Ma gândeam daca o sa fiu singura si cu 5 pisici frumoase si pufoase, care lasa par in toata casa. In rest, nu prea am idei despre cum sa fie viitorul meu, planuri nu prea îmi fac pentru ca de fiecare data când am facut asta, nu s-a pupat ce am vrut eu cu ce s-a întâmplat de fapt. Am observat ca viata te duce mai mult unde vrea ea, tu trebuie doar sa stii sa te adaptezi.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Goldy meriti mai mult sincer

| Mosotti a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu e nevoie sa stai cu 5 pisici care te pot imbolnavi, ca parul ala fin intra si intra in plamani si nu sti ce iese, una poate sa ajunga, mai bine sa gasesti pe cineva cu care sa stai, sa te intelegi, sa fi bine, sa comunici, nu sa inlocuiesti nevoia afectiva cu animale, ca multi asa fac dar nici nu constientizeaza asta, plus ca au zis si specialistii, o imbratisare umana nu se compara cu aia animala, aialalta nu ofera aceiasi multumire. Plus ca ai zis 5, deja nu e in ordine doar numa ca te-ai gandit la asta.

F bine ca nu iti faci planuri, e normal sa nu iasa de multe ori, pentru ca tu cand faci planuri nu iei in calcul n factori de care depinde planul, nici nu cunosti acei factori si nici nu poti sa-i influentezi la o adica. Cand vine natural ceva bun, vine tocmai adaptat la acei factori, de aia mereu iese cand nu planuim ceva, si de aia si apare chestia aia, factorii aia conduc de fapt la acel lucru. Ca pana la urma nici nu sti ce vrei cu adevarat, ce se potriveste, si chiar daca se intampla, nu sti daca te multumeste.

De ex daca si un sistem de tevi, apa curge bine pe acolo sau nu, ca depinde de cum is tevile, tu daca planuiesti sa curga cu anume presiune, anumita temperatura si nu sti cum sunt tevile, se poate intampla ceva ca nu ti-ai dori, bubuie ca nu stiai ca anumit segment de teava nu rezista la presiunea dorita, asa si in viata.

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Fiecare meritam mai mult. Pup

| GoldenZenith a răspuns (pentru Mosotti):

Viata e doar viata. Se intampla si atât.

| Mosotti a răspuns (pentru GoldenZenith):

Da, dar sa se intample bine ca sa ne bucuram.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna. Pai e bine sa te gandesti la viitor pe termen lung. Asa vei stii pentru ce vrei sa lupti si ce trebuie sa faci sa ajungi unde iti doresti.
Pupici

| RAY explică (pentru 70gabriela70):

Pai si prezentul?

| 70gabriela70 a răspuns (pentru RAY):

Clar ca si el e important. Nu am spus ca e ok sa faci o obsesie pentru viitor, trecut sau chiar prezent. Am citit o carte in care scria ca nu este ok nici sa traiesti prea mult in prezent prea mult si sa te bucuri de moment de parca ar fi ultimul, nu e ok nici sa te gandesti mult la viitor pentru ca nu vei mai aprecia prezentul (si nici viitorul) si mai ales nu e ok sa traiesti prea mult in trecut fiindca nu mai poti schimba nimic. Deci banuiesc ca cel mai bine ar fi sa fim moderati.

| RAY explică (pentru 70gabriela70):

Din trecut poti invata gaby si aplica in prezent,cat despre viitor cine stie ce se poate intampla, multi viseaza la viitor dar nu fac nimic in prezent, nu aprecieaza prezentul sau uni cica sunt fericiti doar in anumite momente iar in restul timpului ce sunt tristi, desigur a aprecia prezentul nu inseamna sa iti bei toti bani, trebuie si sa te gandesti la ziua de maine macar

| 70gabriela70 a răspuns (pentru RAY):

Clar ca din trecut inveti, eu ziceam de trait prea mult in trecut.

| RAY explică (pentru 70gabriela70):

Te pasioneaza filozofia?

| 70gabriela70 a răspuns (pentru RAY):

Da!

| Mosotti a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai daca te gandesti prea mult la un viitor pe termen lung, denota ca prezentul nu este prea bun, si deci lupti pentru ceva bun de mai tarziu, altfel te gandeai mai mult sa-ti traiesti fiecare zi okey. Sigur ca in cariera trebuie sa ne gandim dar nici acolo nu prea e viitor prea indepartat, ca aia se face la tinerete.

Mai zicea cineva, ca sensu vietii e sa realizezi chestii, sa evoluezi. Nu, sensul vietii este sa traiesti fiecare zi la maxim, si daca ma bucur de ziua de azi si nu evoluez ce? E doar un exemplu. Iar de realizari, consider ca a avea un job bun si care ne place, cu venit bun, o familie unde exista armonie si afectiune, ajunge. Afectiv fara material si material fara afectiv nu merge.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Mosotti):

Legat de: "Pai daca te gandesti prea mult la un viitor pe termen lung, denota ca prezentul nu este prea bun". Pai pentru multi prezentul nu este bun si atunci e normal la a aspira mai sus si la a-ti face planuri de viitor. Eu nu cred in sensul vietii, nu cred ca suntem pe pamant pentru ceva anumel, nu sunt de acord nici cu traitul chiar la maxim, dar nici cu delasarea si cu a cadea intr-o monotonie sau a te multumi cu putin. So, parerile sunt impartite.

| Mosotti a răspuns (pentru 70gabriela70):

Nici eu nu cred in sensul vietii, nu exista nici un sens, exista specia aiurea, genele vor sa se reproduca, de ce, nu stiu, si de fapt nu ramane macat decat sa ne bucuram de asta pana murim.

Pai trebuie sa fie bun prezentul, acolo trebuie umblat, pentru ca daca nu e bun, deja nu este in ordine cu sanatatea. Aia cu aspiratul nu e ok, asta inseamna ca dam curs defectiunii, ca aspiram si niciodata nu suntem multumiti, aici e problema, si daca atingi ce vrei, o sa vrei mai mult, sindromul vesnicului nemultumit, e depresie mascata, altfel era si prezentul bun.
Trebuie rezolvat de ce prezentul nu e bun, ca in alte conditii acelasi prezent e bun!