| AvalohAlyn a întrebat:

Cat % iti place la scoala/liceu/facultate?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Alan!
Recunosc, nu m-am gandit niciodata sa masor in procente placerea/pasiunea pentru scaoal, dar e, totusi, o idee interesanta/draguta si voi incerca sa iti raspund.
Scoala generala si liceul mi-au placut foarte mult, am avut colegi faini de tot (dintre colegele de liceu mi-am ales si trei dintre cele mai bune prietene, prietenie care continua si astazi, la 15 ani de la absolvire), profesori foarte bine pregatiti (cu cateva exceptii, dar nu semnificative), materiile erau interesante, in mare masura, la multe dintre ele stiam tot, de 10, si ceva in plus, orele erau placate si mereu aflam lucruri noi si frumoase, deci pot spune ca mi-au placut cam 90%.
Facultatea a fost incununarea unui vis adolescentin al meu, acela de a studia literatura si limba romana, dar si o literatura si limba straina (engleza ama les eu), colegele erau foarte dragute si agreabile (am legat si acteva prietenii, dar nu atat de durabile si la un nivel atat de profund cum sunt cele cu fetele din liceu), profii, toti, exceptional de bine pregatiti si, foarte important, deschisi la comunicare cu studentii, pe care ii puteai intreba orice si iti raspundeau cu amabilitate si buna-vointa, materiile extrem de interesante (adoram sa vin la cursuri, era ca la o conferinta pe teme de specialitate, invatam atat de multe lucruri faine si atmosfera era atat de relaxata si de destins, a incat nu puteai sa nu te simti bine), oportunitati si stagii de practica la discretie (si eu ma straduiam sa nu ratez niciunul), multe carti bune de citit, recomandate de profesori, iesiri saptamanale la teatru cu grupa de colege (zic ''colege'' pentru ca baietii erau nesemnificativi numeric, 3 din 36 cati am fost in total) si cu profesorul de teoria literaturii (un tip genial la predare si nu numai, un adevarat ''om de Litere"), deci pot spune ca facultatea mi-a placut 100%.
Serviciul actual, ca profesoara de liceu, ma implineste si ma afce fericita, sunt foarte constiincioasa in ceea ce fac, predau tot ce este in programa scolara si inca ceva in plus, fac ore suplimentare, in weekenduri, cu elevii mei, in vederea pregatiri Evaluarii nationale si/sau BAC-ului, le recomand lecture suplimentare (nu pentru nota, ci pentru orientarea celor pasionati de citit si ajutor in dezvoltarea acetsui hobby), facem petreceri si baluri impreuna, mergem la expoziii, balet, opera, concerte, filme, piese de teatru, lansari d ecarte etc, vizitam muzee, ne ducem la plimbare in Gradina Botanica, iesim in cafenele (in general, dupa un film sau o piesa de teatru vazute impreuna, ne ducem intr-o cafenea/cofetarie, mancam o prajitura/be un suc/o cafea si discutam ce am vazut, cum ne-a placut etc, strict amical, nu de tipul profesor-elev), organizam excursii, le duc prajituri facute d emine (de cate ori fac ceva mai deosebit prin casa), martisoare etc, avem o relatie minunata si ma simt ca intr-o mare familie si am rezultate excelente cu ei si la ore, la invatatura, la examene/concursuri si in plan uman, relational. Deci, profesia mea si activitatea desfasurata imi plac 200%. E cea mai mare sursa de fericire, energie, tinerete si implinire a vietii mele, nu ma vad lucrand in alta parte (sunt calificata si pentru firme de traduceri, de exemplu, multe dintre colegele mele de facultate au ales acest job, mai bine platit decat invatamantul, dar, in opinia mea, cu insignifiante mai putine satisfactii si, pana la urma, satisfactia muncii e cea mai importanta). Fac, insa, in parallel, si un part-time, de doua ore zilnic, la o firma de traduceri, am college dragute si p-rietenoase si aici, sefa (care mi-a fost colega de facultate si buna amica) imi apreciaza mult munca, atmosfera e OK< eu lucrez foarte bine ce lucrez, dar o fac mai mult din ratiuni financiare, decat din pasiune si, acest al doilea job al meu imi place, sa zicem, 70%.
Tie cat de mult iti place scoala ta?

5 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Sunt la un liceu de arte deci e mai fain.
Cam 90%.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La facultate cred ca imi lace cam 80%. Pentru ca sunt mai liber asa happy

| RainmakerX a răspuns:

Liceul? 51 % cred

| DeathOfDreams a răspuns:

Liceu.
Cred că 85%
Dar alternează rareori cu faptul că o urăsc, cam la aceleași standarde.

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

La scoala.90%...adica, macar poti vorbi, rade, alaturi de prietenii tai, ca in afara de WeekEnd, n-ai cand, din pacate