| Thecurious a întrebat:

Cate felii de paine prajita, unse, cu unt, mancati zilnic?

16 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

| Thecurious explică:

Intreb, pentru ca un medic nutritionist recomanda doar o felie, maxim 2.

| Celcestietot a răspuns (pentru Thecurious):

Nu stiu, eu nu mananc asa ceva. Ti-am spus, pe mine nu ma opreste mancareawinking!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

0 în general
1-2 foarte rar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câte întrebări care denotă că nu prea ai preocupări serioase o să mai pui aici? Cât timp o să treacă până eu nu o să le mai iau în seamă?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Am facut precizarea ca e legat de nutritie.
Pare a fi neserioasa. NU e sanatos sa mananci prea mult unt pe paine.
Multi indivizi toarna cafeaua pe gat, si fumeaza o tigara, la micul dejun, fara sa se gandeasca la consecinte.
Alimentatia nu e o preocupare serioasa? Cei care sufera de hemoroizi regreta ca nu au luat in seama sfaturile nutritionistilor.
Eu incerc sa, pe cat posibil, sa mananc sanatos. Nu e simplu, caci toate "iti fac cu ochiul".

| RAY a răspuns:

Nu vad logica intrebari, eu unu nu manc paine cu unt desi untul e sanatos, sunt grasimi sanatoase, consum 2, 3 feli de paine atat

| Andreeush a răspuns:

Eu am o lună de când mănânc foarte rar pâine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Zilnic nu mananc paine prajita.
Iar atunci cand reusesc sa mananc paine prajita, o ung cu icre, nu cu unt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Cănd afirmi că untul e sănătos, e o jumătate de adevăr.
Colesterulul din unt se depune pe vasele de sânge și le îngustează. Așa se produce infarct cardiac, cerebral.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

O dovada in acest sens

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Statisticile deceselor prin boli cardiovaculare.
Bolile cardiovasculare rămân cauza numărul 1 de mortalitate prematură, și în România.
Statisticile de deces și longevitate a populațiilor și grupelor populaționale care nu consumă deloc sau au un consum redus produse animale,

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Asta nu e o dovada,nu mancam toti unt,in fapt mult mai rau face excesul de carbo, simplu carbohidrati astia sunt folositi ca energie desigur,dar,daca nu face efort sau consumam prea multi ei se transorma in trigliceride care se duc pe pereti sanguinii uite se intampla infartul

eu daca as fi consumat slanina,unt mult as fi fost mult mai sanatos ca acum, grasimea rezultata din carbo este foarte nociva pentru organism,consumul de carbo este corelat cu riscul de
hipertensiune, infart, boli mintale, diabet gradul 2, se vede asta in usa cel mai bine grasimile sunt bune, stramosi nostri au consumat grasimi mai mult

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Https://doc.ro/......iceridelor

Cele mai comune cauze ale cresterii trigliceridelor sunt obezitatea si diabetul care nu a fost tinute sub control. Daca pacientul este supraponderal si nu este activ din punct de vedere fizic, ar putea avea trigliceridele marite, in special daca persoana mananca multe alimente bogate in carbohidrati rafinati si zahar sau daca consuma mult alcool.

Consumul excesiv de alcool poate cauza cresteri bruste in ceea ce priveste nivelul trigliceridelor, iar aceste „varfuri" pot declansa inflamatia in interiorul pancreasului (pancreatita).

Alte cauze ale cresterii trigliceridelor sunt hipotiroidismul, afectiunile renale si anumite boli de stocare a lipidelor mostenite genetic.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

5. Do high-carbohydrate diets increase triglycerides and risk for cardiovascular disease?
Evidence from a statement released by the National Heart, Lung and Blood Institute, panel on
Detection, Evaluation, and treatment of High Blood Cholesterol in Adults (ATP III), suggests that
very high intakes of carbohydrates (CHO) (greater than 60 percent of total calories) are accompanied
by a rise in triglycerides.
The recommendation by ATP III regarding dietary "Carbohydrate intakes should be limited to 60
percent of total calories. Lower intakes (e.g., 50 percent of calories) should be considered for persons
with metabolic syndrome who have elevated triglycerides or low HDL cholesterol (the good
cholesterol).

http://my.americanheart.org/......425988.pdf

| RAY a răspuns (pentru RAY):

. Zaharurile provoacă trigliceride mari?
Da. Aportul adăugat de zaharuri pare să fie conectat cu nivelurile crescute de trigliceride, un risc cunoscut
factor pentru dezvoltarea bolilor de inimă.
Mâncând zaharuri adăugate deseori înseamnă că o persoană consumă mai puține fibre. Acest lucru este important deoarece
cresterea fibrelor din dieta este asociata cu scaderea aportului de energie (calorii), ceea ce poate duce la
pierdere în greutate. Pentru cei care se află la o greutate corporală mai mare decât ideală, pierderea în greutate este importantă
terapie pentru scăderea trigliceridelor.
Fructoza este metabolizată diferit de alte zaharuri, cum ar fi glucoza. Pentru că s-ar putea să crească
trigliceride, utilizarea sa ar trebui limitată dacă nivelurile sunt în afara domeniului normal (Vezi întrebarea 11).