| Dan a întrebat:

Cati dintre voi ati dat spaga la doctori si cat?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Cred ca majoritatea de aici au facut acest lucru.

25 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mama a dat...depinde de problema...la nasteri... dai ceva...2 milioanethinking nu mai stiu...
Oricum, toata lumea da spagalaughing

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu nu am dat big grin Dar mama da.laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intrebarea e cine nu a dat spaga? Sunt foarte putini, probabil cei ce nu au avut nevoie de doctor.Scuza doctorilor - salariile mici, dar cati romani nu au nici macar salariul minim pe economie, de pensionari ce sa mai spun...Aceste categorii de oameni de unde sa dea spaga? Daca nu au incotro se imprumuta saracii de unde pot, vai de viata lor.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu dai spaga...ai murit cu zile. Un mic exemplu; mama mea afost internata în spital, venea doctorul la consultatie si o întrba; ce faci babo ai sa mori! Dadeam spaga, iar aparea doctorul la vizita; vai doamna ce mai faceti, o sa va administram un tratament, va facem ca noua, si tot asa la saptamana eram foarte atent, pana i-a facut esire din spital.Acum am sa va povestesc o întamplare; un prieten s-a internat la spital avea ceva probleme cu sanatatea si îi spunea doctorului ca se simte rau, si ca de durere va muri, starea de sanatate agravandu-se a fost dus la un alt unde a decedat. dupa o perioada de timp afla de deces medicul care la îngrijit prima data care foarte relaxat da replica urmatoare''bai asta chiar s-a tinut de cuvant''si a murit.

| hândel a răspuns:

Si eu am dat, dar este confidentiala suma. Secret medic-pacient, sorry. Dar te poti orienta dupa burtica doctorului, cu cat e mai mica, cu atat ii este mai foame de bani. laughing

| Leea1234 a răspuns:

Rusinica!
EU!
acum 3 ani si 8 luni(cand am nascut baiatul)
pai 200 de euro (pentru cezariana)
dar nu mai fac!
si stiti de ce?
pentru ca nenorocitii au salarii de 2 ori mai mari ca mine!
oricum de cand stau eu in spania(2 ani)eu una nu am vazut, auzit ca se da, sau se i-a spaga!
am fost la doctor de vreo 3 ori (probleme nu foarte grave)si am fost ingrijita foarte bine, nici o clipa nu a contat ca sunt extranjera!
aici exista niste cartele (tarjeta sanitaria)trec tarjeta si gata! nu ai nevoie de acte peste acte!

| Cryssy a răspuns:

Multi...

| Dan explică:

Hai sa nu blamam pe toti doctorii din Romania, unii dintre ei sunt cinstiti fata de pacienti.Am gasit asemenea doctori, care au ajutat mult si nu au luat spaga.

| hashe86 a răspuns:

@ legiuitoarea: culmea, chiar nu se face in scoala materia "spagologie". iti spun eu din proprie experienta. dar te invata viata: dupa cel putin 6 ani de facultate, in care ai investit atat timp, bani si materie cenusie, sa te trezesti cu un salariu de mizerie din care nici nu ti permiti sa te hranesti o luna; dorinta unei viete decebte te impinge si la astfel de gesturi din pacate.
dar, si subliniez, nici eu nu sunt de acord cu aceste practici si ma dezgusta, mai ales cei care te lasa sa mori daca nu le bagi ceva in buzunar. eu pe acei oameni nu i mai pot numi medici si sunt demni de dispret. ii apreciez pe cei cu coloana verticala, care nu se murdaresc pentru 100 de lei sau mai mult, dar din pacate sunt pe cale de disparitie.
eu nu am dat spaga, pentru ca nu a fost nevoie, dar nici nu cred ca as da. totusi mai bine sa nu ajung intr o asemenea situatie.

| hashe86 a răspuns:

@ normal: ar fi fost necesar sa citesti postarea mea pana la capat. abia mai apoi sa vii cu remarcile.

| pepe a răspuns:

Două pachete de Kent pentru 14 zile de boală. Soţia mea deşi lucrează în sistem a dat 400 de lei la naşterea ficei noastre în 2007.

| viki a răspuns:

A dat mama, nu eu.tongue

Laur
| Laur a răspuns:

Andrutza, ciudat ca ii numesti nenorociti pe cei care te-au ajutat sa nasti in siguranta... bravo!

| Timishan a răspuns:

Hihihi!,... big grin O singura data am dat spaga la cineva, dar niciodata la doctori. Pur si simplu nu ma intereseaza de salariul medicului sau al asistentei.Nu pot accepta in ruptu` capului ca doctorii si personalul auxiliar sa pretinda bani, pe motiv ca salariile sunt mizere. Daca doresc bani, sa se reprofileze tata (administratori, contabili, designeri, arhitecti, etc, ...nu ma intereseaza), dar este josnic sa pretinzi de la oameni (cei mai multi saraci) sa-ti dea bani ca medic.Stiu ca am sanse sa nu scap de asa ceva la o adica, sa mi se ceara subtil, ori chiar direct, insa, ghinionul lor (al cui va a vea tupeul), ca nu stiu cat ma duce mintea. tongue Sunt genul de om cu dat de exemplu, si nu iert.Ma doare-n cot de salariile lor, fiindca, cei mai multi au facut Medicina pe banii statului, deci, din taxele multora dintre cei ce trebuie` sa sara cu "dreptul". In general, mi se pare o crima sa nu ti se acorde atentie daca nu ai cotizat sau daca nu esti asigurat (cazul americanilor este cel mai elocvent). Medicina=afacere cu viata=crima cu acte-n regula. sad

| ingerash_1766 a răspuns:

Daca nu dai spaga, esti aproape mort, sau te imbolnavesti mai grav, depinde, majoritatea doctorilor nici nu se uita la tine

| pisoias a răspuns:

Toata lumea da, dar putini recunosc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cam cat crezi daca am stat 3 ani in spital?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sau câți dintre voi nu a dat șpagă la doctori?
Fără ei, nu te bagă nimeni în seamă. Așa au învățat în școală, întâi banul și apoi mai vedem!
La diagnostice și tratamente sunt zob.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga hashe86, daca tot ai aceasta gandire trebuia sa nu te apuci de medicina. Du-te si fa altceva. Tu crezi ca un contabil la o institutie bugetara primeste de la tine spaga? Iti spun eu. Nu! Si totusi cand ajunge la tine sau la colegii tai, din cauza comportamentului mizer care nu e potrivit juramantului lui Hipocrates e obligat sa va dea "atentii". Poate nu realizezi, dar unii chiar nu au bani pentru "atentii", iar ce e mai enervant ca doctorii nu iau in calcul acesta posiblitate. Oameni fiind si ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
hashe86, învață "spagologie" după cei 6 ani de școală.
În momentul când urmezi o facultate privești dincolo de ea, nu prin ea.
Înumărăm pe degete doctori care se pot numi doctori, atât de puțini sunt, mai exact sunt pe cale de dispariție.
Toate facultățile sunt o loterie!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la intrebare, pana acum nu a fost cazul. Desi, anul trecut dupa un control de rutina, multumit fiind de comportamentul unui medic pe care nu-l mai vazusem, m-am dus si am cumparat o ciocolata pe care i-am dat-o. Dupa cum spune si codul bunelor maniere al nemtilor, daca esti tratat cum se cuvine poti darui flori la iesirea din spital. Flori nu am avut de unde sa cumpar. Asa ca va rog sa incercati pe cat posibil sa scapati de aceasta idee de a da spaga, mita, atentii, s. a. m. d. Daca nu vi se ofera un tratament corespunzator luati masuri. Conform Constitutiei Romaniei "Cetăţenii au dreptul la asistenţă medicală în unităţile sanitare de stat". Luptati-va pentru acest drept. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, hai sa zicem ca fac parte din sistem (in curand, pana acum am fost studenta). Adevarul e undeva la jumatate: gandeste-te cum poate un doctor sa traiasca, sa se perfectioneze continuu, si sa fie eficient cu un salariu de 800 lei/luna. Din banii astia trebuie sa platim chiria, mancarea, cartile, hainele ca doar nu ne putem imbraca de la second-hand. Nu mi se pare corect ca doctorii sa ia spaga dar ce faci doar cu 800 lei? Aici ar trebui luate masuri drastice pentru ca nu se poate sa avem un salariu mai mic decat maturatorul de pe strada... Pe de alta parte, iti spun din experienta, romanul e invatat sa dea spaga si daca doctorul nu ia bolnavul crede ca nu e bagat in seama si nu va fi tratat bine! Asa ca e un intreg lant al slabiciunilor aici. Eu nu sunt de acord cu aceasta practica si daca vrem sa inceteze trebuie sa contribuim cu totii atat la o schimbare a grilei de salarizare cat si o schimbare a mentalitatii generale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc lui D-zeu, nu am avut de-a face cu doctorii.
Momentan nu am dat nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nascut pe 25. 11. 2008 la CFR2 si am dat 700 lei la medicul cu care am nascut, 200 lei la moasa si alti 200 lei la neonatolog, plus cate 10 lei pe la asistente.