| gabibt a întrebat:

Cati dintre voi folositi "decat" in loc de "doar"?

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde de context. Eu zic "imi place acest lucru mai mult DECAT celalalt!". Nu am cum folosi "doar".

regis
| regis a răspuns:

In vestul tarii nu prea se foloseste, dar am observat ca e o greseala mai frecventa prin sud. Sau altfel spus, aceasta greseala am intalnit-o "decat" in sudul tarii.

| cornel a răspuns:

Depinde ce vorbeschee hee

| veveroi a răspuns:

Pe mine una m. a zapacit diriginta in generala cu "decat se foloseste numai si numai in propozitii negative" asa ca incerc sa ma controlez si uneori le mai fac observatie si altorawhistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu am folosit "decat", in loc de "doar".