| painecuzahar a întrebat:

Cati profesori buni si dedicati ati avut in scoala? Dar profesori care reuseau sa mentina atentia tuturor si sa va faca sa invatati?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Marea majoritate ne tineau in priza cu lectiile si cu ascultatul, ca nu prea scapam usor fara ascultat si invatat la fiecare ora.
Doar la educatie fizica eram lasati in pace, mai faceau un volei, mai stateam de povesti...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Destui de multi.
Cred ca marea majoritate era dedicata in a preda. E si drept ca am facut liceul de mult tare si erau profesori din alte generatii total diferite de ce exista azi.
Tot ce ma bucur e ca nu au fost absurzi

| Hyperion7 a răspuns:

5 și 3

| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca in jur de 10 cu totul in liceu și generală. Respectul meu pentru ei este etern. M-au format ca om.
Și in facultate încă dau de unii profesori dedicați, răbdători care reușesc sa facă atent un amfiteatru plin de studenți. Dar se vede ca iubesc ceea ce fac. Ii vezi și după mimică, gesturi. Se simt in elementul lor. Aia le e vocația.

| StoicAnalysis a răspuns:

Avand in vedere ca ma pasioneaza geografia, biologia, chimia si psihologia....Cam profesorii astia mi s-au parut buni. Ei au fost cei care mi-au trezit interesul in aceste domenii. Nu spun ca sunt expert sau chiar bun in domeniile respective, dar am cunostinte despre fiecare domeniu mai multe decat majoritatea oamenilor care au poate interese in alte parti.

| mODIN a răspuns:

Acum ca am devenit si eu profesor, imi dau seama cat de mult conteaza si libertatea pe care o ai la clasa a-ti mentine pasiunea pentru predat.

In generala, as spune ca am avut un singur profesor dedicat: cel de muzica, care isi facea toate veniturile cantand la nunti si concerte cu trupa, si preda de placere.

In liceu: semnificativ mai multi, probabil in jur de 30-40% din toti

In facultate as zice ca vreo 90% din profi erau de-a dreptul obsedati de materia lor

| blairelovesmusic a răspuns:

Am avut profesori buni in scoala generala dar si in liceu. Am avut mai multi in liceu, toti dintre ei erau dedicati si stiau cum sa predea materiile lor. Din generala as zice ca am avut vreo 5 sau 6 profesori buni.