| raMLesS a întrebat:

Ce-ai alege: Sa fii un prost fericit sau sa fii un geniu stresat?

Personal, sunt deja un geniu laughing as alege prima varianta, voi?
Este adevarat ca cea mai simpla cale spre fericire este ignoranta?

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cum sa te lauzi singur,, bai Ramirez?

Da, ignoranta si nepasarea, aia e calea spre fericire, din pacate, iar raspunsul meu este ca aleg varianta in care sunt acum, un om normal si echilibrat.

| LPCTSTR a răspuns:

Fiind "prost" "fericit" nu vei ajunge vreodată la evoluție, la descoperiri și multe altele pe care un "geniu" "stresat" le-ar putea face.
Pune la socoteală și că dacă ești "geniu" poți alunga "stresul" prin "ingeniozitatea" ta, am I right?

| GoldenZenith a răspuns:

Pai si ignoranta aia presupune putina inteligenta.
Un geniu ignorant nu pot fi? crying

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai bine bogat si fericit; decat sarac, stresat si bolnav.winking tongue laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tataita, nu e cum vrei matale de fiecare data, viata ti-o da nasol.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Drimmero):

Mai bine viata; decat o sleatha de bugetari bugetofagi tradatori de tara.

| Drimmero a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

+ nu uita o chestie, si o gloata a prostiei in care joaca dupa cum canta stapanul.

| PersonajFictiv a răspuns:

Niciuna, sa fiu eu.
Uneori geniu, alteori prost.

Cea mai simpla cale spre fericire e ignoranta?
Poate sa fie, dar nu pentru toti, doar pentru anumite persoane, sper sa nu fie cazul sa detaliez.

O seara buna.

| CleanHeart a răspuns:

Aleg inteligenta si fericirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt clișeu n-ai găsit?sad
Și nu știu ce aș alege.Geniu stresat, cred, ținând cont ca "stresat" nu e sinonim cu "nefericit".
Da, e.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Poate ca "stresat" nu e sinonim cu "nefericit", dar cand esti stresat esti mai mereu nefericit.
Daca as alege sa fiu un geniu stresat si as putea ajuta la dezvoltarea unor domenii sau daca as putea contribui cu ceva important in societate, as alege sa fiu geniu.
Daca nu, as alege sa fiu un prost fericit... Ce rost are sa fiu destept si sa ma framant aiurea cand nu pot face nimic... si asa viata e scurta, cat traiesc, adica o perioada nesemnificativa, sa fi fost cat de fericit posibil si creierul meu sa se fi scaldat in dopamina si alte substante laughingwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Un geniu care schimba cursul istoriei, le face viața altora mai buna, dar a lui rămâne la fel de mizerabila..tot nu cred ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine prost și fericit decat deștept și trist laughing

| SporeBox a răspuns:

Pai de obicei geniile sunt stresate pentru ca nu poti ajunge la o inteligenta superioara fara munca. A fost dovedit stiintific ca prostii sunt cei fericiti si geniile cele triste. Eu totusi as prefera sa raman asa cum sunt un geniu stresat